Iraani naised pääsesid 40 aasta järel taas staadionile jalgpalli vaatama

Iraani naised meeste jalgpallikoondise mängul Teheranis
Iraani naised meeste jalgpallikoondise mängul Teheranis Autor/allikas: Alireza Ashraf/Twitter

Teisipäevane jalgpalli sõprusmäng Iraani ja Boliivia vahel läheb ajalukku, sest esimest korda alates 1970. aastate lõpust lubati Iraani naisi staadionile oma koondisele kaasa elama.

Viimati lubati naised Iraanis ametlikult staadionile enne 1979. aasta revolutsiooni, pärast seda keelati naistel meeste spordivõistluste vaatamine. Selle aasta märtsis arreteeriti Teheranis 35 Esteqlali and Persepolise mängule sisse pääseda üritanud naist.

Teisipäevasele Iraani 2:1 võiduga lõppenud kohtumisele oli lubatud vaid umbes sadakond naist, neist suurem osa mängijate ja jalgpalliliidu töötajate perekonnaliikmed. Vaatamata keelu lõdvendamisele kardetakse, et see jäi ühekordseks juhtumiks. "On kurb, et meile serveeritakse seda kui head uudist," kirjutas sotsiaalmeedias ajakirjanik Alireza Nader. "Hea uudis oleks see, kui Iraani meestele ja naistele kehtiksid võrdsed õigused."

Pärast seda, kui Saudi Araabia jaanuaris oma keelu tühistas, on Iraan ainus riik maailmas, kus naised ei või koos meestega spordiareenidel viibida.

"Täna jäeti mind staadioni väravate taha, aga mul pole halbu sõnu öelda nende kohta, kes tribüünile lubati," kirjutas Iraani ajakirjanik Niloufar Hamedi Twitteris. "Mul on väga hea meel, et nad said mängu kogeda. Lukkude avamine tähendab, et keeldudest hakatakse taganema. Me jätkame võitlust seni, kuni väravad on avatud kõigile."

"Me jääme ootama päeva, mil pool Azadi [Teherani jalgpallistaadionit] kuulub teile," kirjutas Iraani koondislane Hossein Mahini.

 

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: