Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kirdi sportlastee algus: allajäämine nooremale õele ja kannatused jooksurajal

Foto: Liis Treimann / Eesti Meedia / Scanpix

Tõrva kooli kehalise kasvatuse juhendaja Urmas Uhtjärv meenutas odaviske EM-pronksi Magnus Kirdi spordimehe teekonna algust, mis ei olnud sugugi üleliia lihtne.

"Ma arvan, et Magnus võis olla neljandas klassis. See oli laupäeval staadioni peal. Vaatan, et mingi treening käib - Magnus oma isa ja õega. Tehti selliseid kontrollkatseid: kaugushüpe ja 30 meetri jooks. Magnusel tuli alla vanduda oma kaks aastat nooremale õele Kirkele," lausus Uhtjärv intervjuus Vikerraadio saatele "Spordipühapäev".

"Tal ei olnud plahvatlikkust nagu praegu räägitakse. Et mehel on hea viske visata, tal tugevad jalad all. Need jalad ei tulnud üleöö. Tundub, et see on tõsine töö ja tol hetkel tema isa nägi seda, et tuleb teha plahvatlikkust ja kiirust, mida tal loomulikult ei olnud. Seda ta on arendanud."

Uhtjärv lisas, et austab sportlasi, kes ei karda valu. "Minu jaoks on tuhande meetri krossijooks A ja O. Kas sa oled sprinter, kõrgushüppaja... aga ikkagi maakonnakrossid ja vabariiklikud krossid - need on päris valusad ja karmid," lausus kogenud pedagoog.

"Magnus oli juba 12. klassis spetsialiseerunud odaviskele. Ma mäletan, et oli üks võistlus - vabariiklik kross - ja paljud jooksumehed hoidsid oma nahka. Nad ei tulnud võistlema, aga Magnus oli alati oma kooli ja klubi eest jooksmas ja kannatas ära, kuigi ta ei olnud ju esimese numbri jooksumees."

"Aga muidugi, aastast-aastasse ta oma taset krossijooksus tõstis," jätkas Uhtjärv. "Päris huvitav oleks teada, kui kiiresti ta praegu tuhandet meetrit jookseb. Omal ajal oli kolme minuti piir - kes sellest allapoole, see on juba spordimees. Omal ajal ta seda ära ei jooksnud, aga täna ei tohiks probleemi olla."

Kuigi nooremana oli samuti Berliinis võistelnud teine odamees Tanel Laanmäe Kirdist selgelt üle, siis Uhtjärv märkas siiski Magnuse šansse. "Tanelil on olnud ebaõnne, aga tema oli selline mees, kus see purakas paistis välja igaühele, kes sporti ei jaganud. Ma mäletan aegu, kui meeste rekordi vahe oli 20 meetrit ja ega siis Magnusest ei räägitud.

"Aga kui mul olnuks raha, siis oleks ikkagi pannud selle panuse teise mehe peale," sõnas Tõrva kooli õpetaja. "Lugesin intervjuud, siis tema füüsilise poole treener ütles ka, et Magnus on tohutult töökas ja tema andekus ongi töökuses."

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: