Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Port: Torino olümpia ajal kasutati keelatud aineid väga palju

Foto: Postimees/Scanpix

Eesti Antidopingu nõukogu liikme Kristjan Porti sõnul toimusid Torino olümpiamängud 2006. aastal ajal, mil kasutati keelatud aineid väga palju ning samas oli testimise efektiivsus madalam.

Eile "Aktuaalse kaamera" spordiuudiste saates esinedes kinnitas Kristina Šmigun-Vähi, et ta pole kunagi tarvitanud keelatud aineid, kuid lisas, et temalt 2006. aasta Torino olümpiamängude käigus võetud dopinguproovide uuel kontrollimisel ei ole A-proovist leitud keelatud aineid, kuid väidetavalt leidub selles molekule, mille kaudu on tuletatud kahtlustus keelatud aine kasutamisest.

Eesti Antidopingu nõukogu liige Kristjan Port ütles, et tema ei tea, mis molekulidest ja ainetest jutt käib.

"Aga keelatud ained tehakse kindlaks otseselt kas keelatud ainet mõõtes või mõõtes seda, mis selle keelatud ainega hiljem ainevahetuses juhtub. Nii, et keelatud ainest jäävad kehasse mingisugused märgid ja ma saan aru, et tema peab antud juhul silmas, et on mõõdetud markereid, mis kajastavad, et on kasutatud keelatud aineid," selgitas Port.

Tema aga räägib halvast analüütilisest leiust. "See on esimene, et öeldakse halb analüütiline leid. Sportlane võib selle esimese halva analüütilise leiu peale tuua näiteks teate, et aga mulle on arsti poolt antud erandite luba, et ma võin seda ainet omada sellises koguses ja siis see ei muutu halvaks analüütiliseks leiuks, vaid see kustutatakse ära," rääkis Port.

Sportlasel on võimalik paluda ka B-proovi avamist, mida on Šmigun-Vähi tema sõnul ka teinud. Port räägib, et nii suurt massilist vanade proovide analüüsi nagu praegu, pole kunagi varem toimunud. "Olümpiakomitee otsus on need avada. Teatud mõttes paigutub Torino aega, kus väga palju kasutati keelatud aineid ja see oli selline metsik periood, kus testimise efektiivsus oli madalam," lisas Port.

Ta ütles, et kaheksa aasta eest kasutati massiliselt erütropoetiini ehk EPO-t ja kasvuhormooni. "Need on ained, mida oli raske detekteerida, need on ained, mis ka eeldavad palju keerulisemat kasutamist ja monitooringut ja nõustamist, kui üks jõhker anaboolse steroidi kasutamine nagu kuskil kulturismi saalis," selgitas Port.

Kaheksa aastat tagasi võetud proovide kontrollimist selgitas Port sellega, et nii soovitakse saata sportlastele sõnum, et metoodika areneb ja mõni aine, mida praegu tuvastada ei suudeta, võib olla aastate pärast tuvastatav. Tema sõnul on petmine nii keeruliseks muutunud, et sellega on seotud nii teadus- kui ka tervishoiumaailm.

"Põhimõte on selles, et võtta ära isu - kui hetkel neil õnnestub petta, siis pikas perspektiivis põhimõtteliselt ei õnnestu petta," märkis Port.

Ta lisas, et ROK kuulutas varakult enne Sotši mänge välja proovide lahtivõtmise, et hoida ära kiusatust kasutada dopingut Sotši mängude eel.

Rahvusvahelise suusaföderatsiooni juht Sarah Lewis ütles "Aktuaalsele kaamerale", et neil ei ole infot Kristina Šmigun-Vähi dopingu kasutamise kohta olümpiamängudel ja see info on Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) käes. ROK-i esindaja märkis, et kõik analüüsid on Torino proovidest tehtud, kuid tulemusi ei saa avaldada enne, kui kogu dopingukontrolli protsess on lõpetatud. Ka Eesti Antidoping ei tea, mida meie kahekordsele olümpiavõitjale süüks pannakse.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: