Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Alaver: dopingukahtlus on Vene meedia spinn

Mati Alaver.
Mati Alaver. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Kauaaegse Eesti suusakoondise juhi Mati Alaveri sõnul saab sportlast süüdistada positiivse B-proovi korral ning hetkel on tegu Vene meedia katsega oma sportlaste dopingutarvitamiselt tähelepanu kõrvale juhtida.

Kristina Šmigun-Vähi ütles eile, et sai kaks kuud tagasi teate, et on käimas tema Torino olümpiamängudel antud dopinguproovide uus kontroll ning kuna B-proovide analüüs ei ole lõpuni viidud, siis puudub täna ka süüdistus. 

Alaver rääkis ERR-i uudisteportaalile, et ka Eesti Suusaliit ning SA Eesti Antidoping kuulis A-proovide analüüsist eile ning sellest teadis varem ainult Eesti Olümpiakomitee.

Ta ütles, et Torino proove kontrolliti juba kolmas kord ning seda mitte ainult Kristina Šmiguni puhul, vaid kõigi medalisaajate: esmalt kaks aastat tagasi ja nüüd aasta tagasi.

"Dopinguproovide analüütika ehk metoodika maailmas pidevalt areneb. Teisisõnu analüüsid muutuvad täpsemaks ja seepärast analüüsitakse medalivõitjate vanu dopinguproove uuesti," selgitas suusatreener.

"Minu jaoks tähendab see arusaamatut käitumist Rahvusvahelise Olümpiakomitee poolt, kuna eeldatavasti need proovid kuuluvad ROK-ile ja tema on algselt selle info haldaja. Protseduurireeglid näevad ette, et ühtegi sportlast ei süüdistata enne B-proovi analüüsi tulemust, kuna juriidika ütleb, et ilma B-proovita ei ole A-proovi olemas. Juhin tähelepanu, et ROK ei tulnud selle infoga välja, kes on ebamugavas olukorras, vaid Venemaa meedia ja see on puhas nende spinn," lausus Alaver.

Kauaaegne Eesti suusakoondise juht tõi välja, et hiljuti jäi dopongukasutamisega vahele kaks Venemaa naissportlast, Irina Starõhh ja Jekaterina Jurjeva, ning kuna Sotši olümpia algas, soovitakse endalt tähelepanu kõrvale juhtida.

Ta juhtis tähelepanu ka sellele, et Vene meedia informatsioon on puudulik, kuna väideti, et Eesti Suusaliidule on läinud mingid dokumendid.

"Väidan kategooriliselt, et sellist informatsiooni pole saadetud ei suusaliidule ega Eesti antidopingule. Kui B-proovid on negatiivsed, siis sportlane on pandud kahetsusväärsesse seisu. Keegi ei mõtle, et tegu on noore naise ning kahe lapse emaga. Sportlast saab süüdistada alles peale seda, kui on positiivne B-proov. Hetkel on see tasemel, et keegi on kuskil midagi kuulnud," märkis Alaver.

"Ma sooviksin selles loos kõigile enam empaatiavõimet," lisas ta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: