Eesti epeenaiskond alustas MK-sarja etapivõiduga
Araabia Ühendemiraatides Fujairahis alanud epeevehklemise MK-sarja avaetapil sai peatreenerita võistlev Eesti epeenaiskond naiskonnavõistlusel esikoha, alistades finaalis 45:34 olümpiavõitja Itaalia.
Avamatšis oli Eesti naiskond koosseisus Julia Beljajeva, Nelli Differt, Katrina Lehis ja Irina Embrich kindlalt 45:14 üle Araabia Ühendemiraatide naiskonnast.
16 parema seas mindi vastamisi Ungariga ning kui kuuenda minimatši järel juhtis Eesti vaid 19:18, siis ainult seitsmendas minimatšis vehelnud Embrich oli Kinga Dekanyst 4:3 parem, viies Eesti 23:21 ette ning seejärel oli Lehis Dorina Wimmerist 27:22 üle, viies Eesti 27:22 juhtima. Viimases minimatšis läks Beljajeva vastamisi Pariisi olümpiapronksi Eszter Muhariga. Kuigi Muhari viigistas 14 sekundit enne matši lõppu seisu 38:38-le, oli noor ungarlanna seejärel kärsitu ja Beljajeva sai neli järjestikust torget, jäädes minimatšis küll alla 15:16, aga tuues Eestile siiski 42:38 võidu.
Veerandfinaalis alistas Eesti 45:37 Lõuna-Korea. Neljanda minimatši järel oli Eesti ees 14:12, aga järgmises minimatšis oli Differt Taehee Limist 6:2 parem, viies Eesti juba 20:14 juhtima. Seitsmendas minimatšis kasvatas Embrich edu 29:22-le, järgmises jäi küll Lehis Hyein Leela 2:4 alla, aga viimases oli Beljajeva Limist 14:11 parem, tuues Eestile kindla võidu.
Poolfinaalis oli Eesti kindlalt 40:29 parem Hiinast. Tasavägiselt alanud matšis tegi suurema vahe sisse Lehis, viies kuuendas minimatšis Eesti 20:16 ette. Seejärel oli Embrich Tang Junyaost koguni 8:3 parem, kasvatades edu 28:19 peale. Eelviimases minimatšis viis Lehis Eesti 32:22 ette, viimases oli Beljajeva Yu Sihanist 8:7 parem, tuues Eestile 11 torkega võidu.
Finaalis läks Eesti vastamisi Itaaliaga, kes on küll valitsev olümpiavõitja, aga ühtegi Pariisis kulla võitnud naist sel korral naiskonda ei kuulunud. Eesti vehkles finaalis ilma Embrichita. Esmalt jäi Lehis 1:2 alla Federica Isolale ja seejärel Beljajeva 2:4 Lucrezia Paulisele, nii et kahe minimatši järel oli Eesti 3:6 taga, aga Differt oli Alessandra Bozzast 5:2 parem, viigistades seisu 8:8-le. Järgmisena jäi Lehis minimatšis Paulisega 2:1 peale ja seejärel oli Differt 4:1 parem Isolast, viies Eesti 14:10 juhtima.
Beljejava viis Eesti 18:11 ette ja Differt hoidis edu, jäädes matšis Pauliusega peale samuti 4:1 – 22:12 Eestile. Eelviimases minimatšis oli Lehis 5:2 Bozzast parem, viies Eesti juba 27:14 juhtima. Viimases paaris jäi Beljajeva küll Isolale 18:20 alla, aga sellegipoolest Eestile kindel võit.
Eesti teenis eriti just poolfinaalis ja finaalis oma võidud väga kindlalt. "Täna tõesti võistkondlikult väga hästi õnnestus. Otsustavatel hetkedel üks, teine, kolmas või neljas leidis endas mingi ekstrakäigu, millega murrangut matši tuua. Tänu sellele need võidud üsna ülekaalukaks kujunesid," lausus Differt ERR-ile.
Tavaliselt on nende vastastega olnud tasavägisemad matšid. "Eks natuke on koondised muutunud pärast olümpiamänge. Paljud eksperimenteerivad, on tulnud uued noored," põhjendas Differt. "Me ei saa öelda, et võit oli ootuspärane, aga pigem oli tõenäosust ja usku endasse natuke rohkem kui varasematel etappidel."
Eesti vehklemisnaiskonnal pole hetkel peatreenerit ja kuigi Araabia Ühendemiraatide etapp õnnestus hästi, siis tulevikus kuluks abijõud siiski ära. "Kõik said avaldada oma arvamust, kuidas kellelegi võiks tunduda õigem see taktika üles ehitada. Tegemist on väga kogenud sportlastega," selgitas Differt praegust töökorraldust.
"See, et saime peatreenerita hakkama, ei tähenda, et see on hea variant. Pidime kogu aeg jälgima, et Irina läheks õigel hetkel võistkondade loosimisele ja me ei magaks mingeid hetki maha. See seab sportlastele ekstrapinge, mida võib-olla ei oleks vaja."
Samal ajal Šveitsis Bernis peetaval meeste MK-etapil sai Eesti epeemeeskond koosseisus Kasper Tafenau, Sten Priinits ja Markus Salm 32 parema seas valusa kaotuse, jäädes 44:45 alla Venezuelale. Eesti juhtis 38:36, aga viimases minimatšis jäi Priinits 6:9 alla Gabriel Lugole. Eesti meeskond lõpetas 25. kohaga.
Järgmine MK-etapp nii meestele kui naistele peetakse kahe nädala pärast Kanadas Vancouveris. "Vancouverisse läheme sama koondisega ja endiselt peatreenerita," lausus Differt.
Toimetaja: ERR Sport