Viiruse tõttu sel suvel rahvusvaheliste motosarjade võistlusi Eestisse ei tule

Foto: Motostart Photography/EMF

Tänavuse Eesti-sisese võistluskalendri osas said plaanid põhimõtteliselt paari nädala eest selgeks. Nii ütleb Eesti Mootorrattaspordi Föderatsiooni peasekretär Rauno Kais.

Motokrossi Eesti meistrivõistlused algavad selle nädala lõpus Karksi-Nuia krossirajal, kus stardis muuhulgas nii MX1 kui MX2-klassi sõitjad.

Selge on see, et järgnevad kuud saavad olema väga tihedad. Mõnes kohalikus sarjas toimub etappe mullusest isegi rohkem.

"Eesti-siseselt on motokrossi meistrivõistluste etappe isegi rohkem kui eelmisel aastal. Noorte meistrivõistlustel küll kaks etappi vähem. Meil on veel ühe etapiga läbirääkimised. Võib-olla üks tuleb juurde," lausus Kais Vikerraadiole.

"Ülejäänud asjad on enam-vähem samas suurusjärgus. Kuna ei pea vaatama välismaa kalendrit, kuna enamus sarju on ära jäänud või edasi lükkunud kaugemale, siis saime oma kalendri suhteliselt rahulikult paika loksutada."

Eesti tsiklimehed on saanud vahepeal korralikult trenni teha. "Päris paljudel sõitjatel on oma perimeetrites erarajad ka. Kõik said päris kõvasti trenni teha. Õnneks meie kogukond sai tingimustest aru. Ei olnud kambas sõite ja asju alguses. Kõik treenisid pigem üksi. Harri Kullas sõitis näiteks üksi tuimalt ratast."

"Üldfüüsilise koha pealt on nad kõik üliheas seisus, sõiduga samamoodi," jätkas Kais. "Nädalavahetusel Karksi-Nuias on kohe näha, kuidas toimub. Nii palju, kui videoid olen näinud, arvan, et tase saab sel aastal olema väga kõva."

Lisaks riigisisestele võistlustele pidanuks tänavune suvi algselt tähendama ka tõelist rahvusvaheliste tippürituste tulevärki.

Kirss tordil oli külgvankrite MM-etapp Tartumaal Langel. Selle võistluse kavandatud aeg oli 11. ja 12. juuli. Koroonakriisi ajal teatas aga rahvusvaheline alaliit, et külgvankrite MM-sari jääb aastal 2020 üldse ära.

"Meil pidi olema terve rahvusvaheline kuu, kus igal nädalavahetusel toimub Eestis kas MM- või Euroopa etapp. Oleks alanud Jaanikeses noorte Euroopa etapiga, siis olnud Langel korvid ja quadid, siis enduro MM Saaremaal ja supermoto euroopakad Põltsamaal. Aasta alguse suur hurraa, et saame rahvusvahelise traditsiooni Eestis jätkata - sellele tõmmati vesi peale."

"Meie katusorganisatsioonil on prioriteet soolode MM ja kuna nädalavahetuse jäi aina vähemaks, siis sealt võis ka paralleeli tõmmata. Korvisari ohverdati. Ei olnud saata kohtunikke ja muud teemad..." põhjendas alaliidu peasekretär.

Tänavustest arengutest hoolimata avaldab Kais tugevat arvamust, et järgmisel aastal rahvusvahelised võistlused Eestis ikkagi toimuvad.

"Praegu on Lange külgkorvide MM-i eelkokkulepe. Enduro MM tuleb samamoodi. Supermoto euroopakatega on pigem see, kas tahame ise teha. Juunioride Euroopa meistrivõistlused ja naiste Euroopa meistrivõistlused motokrossis - seda pakuti meile ka ja tegime eelbroneeringud ära."

Niisiis, rahvusvahelise alaliidu ehk FIM-i prioriteet on soolotsiklite MM-sari. Seesama sari, kus MXGP-klassis aastaid sõitnud ka Tanel Leok. Praeguse plaani järgi jätkub MM-sari augustis Lätis.

Koroonaviirusega seotud probleemid pole aga läbi. Mitmed motokrossi juhtivad riigid, näiteks Suurbritannia, on keerulises olukorras.

Ajal, mil spordipublikut huvitab, kas Eestil tekib võimalus korraldada autoralli MM-etappi, on põhjust küsida, kui reaalne oleks erilises situatsioonis saada ka soolotsiklite MM-etapi korraldusõigus? Rauno Kais kinnitab, et vajalikud tingimused on Eestis olemas, aga...

"Kuna Euroopa etappe on piisavalt palju, mida peaks toimuma, siis FIM-il pole probleeme kohas, kus neid teha. Kui Euroopa etapid jäävad ära, siis nad mõned kükkavad Aasiasse või Araabiasse juurde," lausus ta.

"Viimane plaan oli see, et Venemaa oli sees, aga Venemaa on siiamaani lockdown'is. Suure tõenäosusega jääb see ära, aga Läti toimub siin. Kui peaks mingi pakkumine tulema, siis võtame vastu."

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: