Lahkus Eesti purjetaja ja purjetamise edendaja Jüri Šaraškin

{{1560253800000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Esmaspäeval suri 80-aastasena purjetaja ja jääpurjetaja Jüri Šaraškin, kes on jääpurjetamises pälvinud MM-il 4. ja EM-il 3. koha. Nõukogude Liidu meistrivõistlustelt on Šaraškin võitnud ühe hõbeda ja kolm pronksi. Kahel korral on ta võitnud Eesti meistrivõistlused. Purjetamises on Šaraškin kroonitud Eesti meistriks kaheksal korral.

Šaraškin alustas purjetamist oma sünnilinnas Pärnus juba viiekümnendate alguses. Peale keskkooli lõppu tuli Šaraškin õppima inseneriks Tallinna Polütehnilisse Instituuti  ja sellest ajast oli ta ka Kalevi Jahtklubi liige. Šaraškin oli tark, agar ja võitlev mees.

Ta purjetas paljudel jahitüüpidel ja jääpurjekatel ning oli alati tegijate meeste esiotsas. Palju aastaid purjetas Šaraškin Finnil. Armastus selle paadi vastu, omandatud kogemused ja tema nõudlikkus viis selleni, et Šaraškinist sai kogu maailmas tunnustatud rahvusvahelise Finn klassiliidu peamõõtja, kes osales lugematul arvul Finni võistlustel. Ta on osalenud võistlusametnikuna kuuel olümpial: 1980, 1992–2012.

Šaraškini teaduslik taust ja kogemus võimaldasid arendada ja täiustada palju vahendeid ning meetodeid svertpaatide täielikuks ja täpseks mõõtmiseks. Šaraškini suureks teeneks oli tänapäevaste Finn paatide täpse ja järjepideva mõõtmise tagamine nii, et paadid oleksid võisteldes võimalikult sarnased.

Kui Kalevi jääpurjetajad nägid esimest korda Poolas käies DN jääpurjekat, olid Šaraškin ja Endel Vooremaa need, kes asusid neid ka kohe kodus ehitama. Ja nii oligi jälle Šaraškin see, kes esimesena kogu tollases NL-is lükkas Pirita jõe jääl käigu sisse esimesel Eestis ehitatud DN jääpurjekal, mille purjenumbriks oli SR 1.

Kui palju igasuguseid võite ja medaleid Šaraškinil oma elu jooksul kogus, ei jõua kokku lugeda.

Oma teadmisi ei hoidnud ta kunagi ainult endale, vaid oli igal hetkel, igas kohas ja igale huvilisele alati valmis neid jagama. Šaraškinil oli eriline anne anda nõu ja õpetust igale purjetajale,noorele või vanale. Kui Šaraškin astus mingi jahi pardale, agus tal alati tahtmist ja silma seletada kaptenile, mida võiks teha paremini, et seilata oleks kergem ja kiirem. Ta oskas seda teha väga lihtsalt ja arusaadavalt.

Ta oli tunnustatud purjemeister ja tema käe all on parendatud North Sails'i purjeid kuni maailmameistriteni välja.

"Sa ei saa muuta maailma, kuid sa saad muuta iseennast!" – see oli üks Šaraškini lemmiklauseid, mis Finn paadiklassi superlegendil, ameeriklasel August "Gus" Milleril Šaraškinist rääkides meenus. Vaatamata sellele ütlusele suutis Šaraškin  maailmas paljut muuta – eelkõige purjetamismaailmas. 

Kuni eilseni toimetas Šaraškin aktiivselt jahtklubis ja regattidel, olles nõu ja jõuga toeks nii poeg Peterile kui ka pojapoeg Tristanile, teistest rääkimata. Ta lahkus nii äkki, et ta tööd jäid pooleli.

Šaraškini väärikad tunnustused väärika panuse eest:

-Kuulunud Eesti Jääpurjetamisföderatsiooni ja Purjespordiföderatsiooni presiidiumisse

-Eesti purjetamisele osutatud teenete eest omistati talle 2013. aastal Eesti Jahtklubide Liidu aumärk

-Soome Purjetamisliidu hõbedane teenetemärk 1981

-Soome klubi Helsingfors Segelklubb (HSK) kutsutud liige

-Valiti 2015. aastal Rahvusvahelise Finn Klassi kuulsuste halli (Hall of Fame) silmapaistva panuse eest klassi arengusse

-Kalevi Jahtklubi, Pärnu Jahtklubi ning Eesti Spordiseltsi Kalev auliige

-Oli aastaid tegev Eesti Jahtklubide Liidu tehnilise komisjoni töös ning uute mõõtjate koolitamisel

-Kultuuriministeeriumi 2019. aasta elutööpreemia kandidaat

-President Kersti Kaljulaid andis tänavu veebruaris Eesti Vabariigi 101. sünnipäeva eel riigi teenetemärgid 112 inimesele, kelle pühendumus oma kutsetööle või kogukonnale on muutnud Eesti elu paremaks. Nende hulgas oli ka purjetamise edendaja Jüri Šaraškin, kellele anti Valgetähe V klassi teenetemärk.

Toimetaja: ERR Sport

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: