Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Schwede ajaloonurk: multirahvuslikust koondisest sai uue Prantsusmaa sümbol

Kogu jalgpalli MM-i jooksul on ERR-i spordiportaalis jalgpalliajakirjanik Indrek Schwede ajaloorubriik, mis on ühtlasi ka osa jalgpallistuudio mängueelsest sissejuhatusest televisioonis. Sel korral räägib Schwede Prantsusmaast.

1870. aastal kaotatud sõda Preisimaale viis prantslased tõdemuseni, et nad ei jäänud alla mitte taristu ega varustuse poolest, vaid nende moraalselt laostunud vaim ja nõrk keha ei vastanud industriaalse sõja nõudmistele. Sarnaselt sakslastele hakati arendama militaarset võimlemist. Keskklass püüdis sellele vastukaaluks arendada jalgpalli, kuid põrkus mitmele takistusele. Erinevalt Inglismaalt puudusid Prantsusmaal suured tööstuslinnad. Tugevad meeskonnad tekkisid keskmise suurusega ja väikelinnadesse, kus oli sageli ühele perekonnale kuuluv tehas, mille meeskonnal puudus õige konkurent. Provintsilinnade vahemaad olid suured ja transport kallis – kõik teed viisid Pariisi. See takistas arvuka fänkonna teket. Väikelinnades ei tekkinud jalgpalliklubidel kontakte poliitikute ega ärimeestega. Keegi ei kandnud äriloogikat üle jalgpalli. Intellektuaalide jaoks oli jalgpall juhmistav ja uurimisobjektina mõttetu.

Alles 1998. aastal võidetud MM-tiitel tõi jalgpallile enneolematu tähelepanu ja legaliseeris ta Prantsuse sotsioloogide, majandusteadlaste ja kultuuriajaloolaste seas. Kui seni oli ühiskonnas grupitunnuseid tõrjutud, siis korraga muutus rahvuslik identiteet oluliseks. Võidukast multirahvuslikust koondisest sai uue Prantsusmaa sümbol. Usuti, et on võimalik üheaegselt olla nii moslem kui prantslane. See illusioon purunes kolm aastat hiljem, kui Alžeeriat võõrustati samal staadionil, kus oli võidetud MM-kuld. Tribüünil oli ülekaalus kohalik alžeeria päritolu publik, kes vilistas välja nii Prantsusmaa hümni kui koondislased. Veerand tundi enne mängu lõppu tormasid kümned noored immigrandid Alžeeria lippudega väljakule ja mäng katkestati. Möll jätkus Pariisi tänavatel, Prantsusmaa poliitiline eliit oli šokis.

Vaata pikemalt videoklipist!

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: