Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Schwede ajaloonurk: kuidas jaapanlased aplodeerisid, kui Belgia neile värava lõi

Kogu jalgpalli MM-i jooksul on ERR-i spordiportaalis jalgpalliajakirjanik Indrek Schwede ajaloorubriik, mis on ühtlasi ka osa jalgpallistuudio mängueelsest sissejuhatusest televisioonis. Sel korral räägib Schwede Jaapanist.

Jalgpall jõudis Jaapanisse aastal 1873 Tokyo mereakadeemias õpetanud Briti mereväelase kaudu. Mäng levis aeglaselt ja mängijaiks olid peamiselt tudengid. Jalgpalli tõstis varjust valguse kätte 1991. aastal asutatud profiliiga. Profiliiga moodustamine oli üks osa linnade ümberplaneerimise poliitikast, millega üritati peatada elanike äravool väiksematest paikadest. Sel eesmärgil puudus liigas esialgu Tokyo klubi. Varem firmade nime kandnud meeskonnad pidid võtma uued klubinimed, ehitama korralikud staadionid, laiendama sponsorite ringi, sõlmima lepingud kõigi töötajatega, arendama noortejalgpalli ja siduma end kohaliku kogukonnaga.

Kohe esimesel-teisel hooajal oli profiliiga keskmine pubikuarv peaaegu 20 000, mis alarmeeris senist valitsejat professionaaalset pesapalliliigat. Jalgpalliliiga eripäraks on naised, kes moodustavad publikust peaaegu poole. Samuti pealtvaatajate vaoshoitus võrreldes muu maailmaga.

Kodusel MM-il 2002 aplodeeris Jaapani publik väravale, mille belglased neile lõid. Võit Venemaa üle viis jalgpalli terve rahva südamesse, ometi hoidusid pallurid seda riietusruumis tähistamast, soovimata solvata varumängijaid. Jalgpallimeedia sõnavara väldib militaarseid kujundeid, mis on nii iseloomulik mujal. Kuid 2002. aasta MM andis jaapanlastele tagasi riigilipu lehvitamise kombe, mis oli alates II MS lõpust avaliku põlu all.

Sealtmaalt on jalgpall aina enam hakanud muutma Jaapani ühiskonda, mis on sajandeid olnud reguleeritud kuulekuse ja etiketiga. Eelmise kümnendi tähtmängija Hidetoshi Nakata keeldus endast vanemaid pallureid väljakul kutsumast san'ideks – härradeks, ning käratas ka endast vanemate mängijate peale, mis oli ennekuulmatu. Mängule kaasa elav mässumeelne noorus on leidnud jalgpallis võimaluse vabaneda vanadest vangistavatest traditsioonidest, eirates ühiskonnale omast hierarhiat ning tõstes lipukirjaks individuaalsuse, spontaansuse, loomingulisuse ja paindlikkuse.

Jalgpallist on saanud alternatiiv regionaalsetele indentiteetidele ja rahvusliku uhkuse allikas, mis purustab sarnaselt muu maailmaga teleauditooriumite rekordeid.

Toimetaja: ERR Sport

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: