Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Schwede ajalooklipid toetuvad akadeemilistele materjalidele

Indrek Schwede
Indrek Schwede Autor/allikas: ERR

ERR-i jalgpallistuudio näitab MM-i alagrupimängude eel ajalooklippe, mille autoriks on ajakirja Jalka peatoimetaja Indrek Schwede. Klipid käsitlevad MM-il osalevate riikide jalgpalliajalugu ja näitavad jalgpalli kohta ühiskonnas.

"Asja mõte oli kolmeminutiloengu formaadis anda ülevaade iga riigi jalgpalliajaloost ja sellest, kuidas jalgpall suhestub ühiskonnaga," selgitas Indrek Schwede. "Jalgpallist kui ühiskondlikust nähtusest on saanud teadusharu, mida uuritakse maailma ülikoolides. Kirjutatakse doktoritöid. Juba paarkümmend aastat ilmub akadeemiline ajakiri Soccer & Society. Jalgpalli käsitlevaid teaduslikke artikleid ilmub ka teistes akadeemilistes ajakirjades. Klippide tegemisel toetusingi peamiselt neile artiklitele ja ajalooraamatutele."

Schwede rõhutas, et klippides ei esita ta isiklikke seisukohti, vaid vahendab teiste jalgpalliuurijate poolt avaldatut. Muidugi on paratamatu, et suuremate riikide kohta on materjali rohkem, kuid aina enam ilmub põnevaid uurimusi ka väiksemate ja meie jaoks kaugete rahvaste jalgpalli kohta.

 "Jalgpall on väga paljudes paikades üle maailma läbi põimunud poliitika, majanduse, kultuuri ja inimeste igapäevaeluga," rääkis Schwede. "Eestlastele, kelle jalgpallikultuur on läbi elanud poole sajandi pikkuse katkestuse, võib tunduda uskumatu, kui ulatuslikult jalgpall mõjutab ühiskonna tegemisi."

ERR-i jalgpallistuudio näitab 30 riigi ajalooklippi. Kuna kõikide mängude eel stuudiot pole, pidi kaks riiki välja jääma ning nendeks on Tuneesia ja Panama. Otse-eetris on ajalooklippide lühemad variandid. Täispikad versioonid kõigist seni eetris olnud kolmeminutiloengutest on järelvaadatavad siit.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: