Schwede ajaloonurk: kuidas jalgpallist sai Franco diktatuuri tööriist
Kogu jalgpalli MM-i jooksul on ERR-i spordiportaalis jalgpalliajakirjanik Indrek Schwede ajaloorubriik, mis on ühtlasi ka osa jalgpallistuudio mängueelsest sissejuhatusest televisioonis. Sel korral räägib Schwede Hispaaniast.
Siseriiklikult oli jalgpallil Hispaanias kaks ülesannet: ühendada eriilmelised, sh separatistlikud regioonid ja juhtida diktatuuri all elava rahva tähelepanu kõrvale igapäevaelu puudustelt. Ajalehtedes kirjutati jalgpallist kordades rohkem kui poliitikast. Riigi enimmüüdud päevaleht oli spordileht. Poliitiliselt tundlikel aegadel näitas televisioon jalgpalli.
Välispoliitiliselt aitas jalgpall väljuda Hispaanial rahvusvahelisest isolatsioonist, kuhu ta sattus pärast Teist maailmasõda. Madridi Real võitis viis esimest Euroopa karikat ja tema staarid võlusid muuhulgas välismaa poliitikuid. Franco tavatses Real ametnikelt ja mängijailt küsida olude kohta välismaal ning ta nautis kirjeldusi Ida-Euroopas valisevast toidunappusest ja vaesusest. Välisminister Castiella õhkas Reali silmas pidades: "See on meie kõigi aegade parim saatkond." Reali edu najal püüdis Franco legitimiseerida oma võimu ja avada akent Euroopasse.
Aastakümneid hoidis märkimisväärne hulk baske ja katalaane pöialt Hispaania koondise vastastele. Viimased tiitlivõidud on suutnud seda vastuseisu aga pehmendada.
Vaata pikemalt videoklipist!