Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Schwede ajaloonurk: kuidas jalgpallist sai Saksamaal terve rahva mäng

Kogu jalgpalli MM-i jooksul on ERR-i spordiportaalis jalgpalliajakirjanik Indrek Schwede ajaloorubriik, mis on ühtlasi ka osa jalgpallistuudio mängueelsest sissejuhatusest televisioonis. Sel korral räägib Schwede tiitlikaitsjast Saksamaast.

Kaotus Napoleonile 1806. aastal viis Preisimaa armee reformimisele. Üle riigi hakati arendama võimlemist, mitte kui sporti, vaid kui rahva füüsilise, vaimse ja moraalse taassünni vahendit. 19. sajandi lõpus hakati tajuma konkurendina jalgpalli. Võimlemise ühe ideoloogi Otto Heinrich Jageri sõnul puudus jalgpallil moraalne, füüsiline ja vaimne alus ning tõsine eesmärk. Ta nimetas jalgpalli "inglise haiguseks", jalgpallurid said külge riigireetja nime. Nende süüdistuste tõrjumiseks asus 1900. aastal asutatud jalgpalliliit innukalt germaniseerima jalgpalli sõnavara, rõhutades, et tegemist on patriootliku ja kasuliku mänguga. Paraku nappis Saksamaal spordiväljakuid ja needki vähesed olid võimlejate päralt.

Jalgpallist sai terve rahva mäng alles pärast II maailmasõda. 1954. aasta MM-i finaalis alistati Ungari imemeeskond. Muuhulgas aitasid sakslasi võidule Adidase tuliuued jalgpallisaapad, millele sai alla kruvida sobiva pikkusega korgid. Berni imeks nimetatud võit lõpetas Saksa rahva jaoks emotsionaalselt ja psühholoogiliselt II maailasõja. Süükoorma all kannatanud rahvas julges jälle rõõmustada oma kangelaste üle.

Vaata pikemalt videoklipist!

Tiitlikaitsja kuulub tänavusel MM-il F-alagruppi, esimeses mängus minnakse pühapäeval, 17. juunil vastamisi Mehhikoga. Kohtumine algab kell 18, ETV jalgpallistuudio alustab pool tundi varem.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: