Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Schwede ajaloonurk: jalgpall muutis Inglismaal pisarad sallituks

Kogu jalgpalli MM-i jooksul on ERR-i spordiportaalis jalgpalliajakirjanik Indrek Schwede ajaloorubriik, mis on ühtlasi ka osa jalgpallistuudio mängueelsest sissejuhatusest televisioonis. Sel korral räägib Schwede Inglismaast.

1835. aastal keelas Inglise parlament jalgpallimängu linnades. Tegemist oli nn metsiku jalgpalliga, kus piiramatu arv mängijaid ajas palli taga piki tänavaid. Vigastada said inimesed ja eraomand. Sealtpeale võttis jalgpall tsiviliseerituma kuju, tema üheks kasvulavaks said erakoolid, mis vastavalt viktoriaanlikule vaimule valmistasid ette juhtivat klassi imperialistlikeks vallutusteks ja globaalseks hegemooniaks. Jalgpall õpetas distsipliini, omakasupüüdmatust, nõudes füüsilist tugevust ja isiklikku osavust, mis oli allutatud meeskonna vajadustele. Jalgpall liitis läbi koolisüsteemi kokku vana aristokraatia ja uue kodanluse ning õpetas ka väärikalt kaotama, mis sobis kokku ajastule omase arusaamaga muskulaarsest kristlusest.

Üks suur muutus Inglise jalgpallis toimus aastal 1990, kui Inglismaa koondise poolkaitsja Paul Gascoigne sai MM-poolfinaalis kollase kaardi. Inglaste võidu korral pidanuks Gascoigne finaali kõrvalt vaatama. 30 miljonit Inglise televaatajat nägid, kuidas Gascoigne puhkes avalikult nutma. See oli muskulaarse kristluse poolt vormitud Briti kultuuriruumis midagi tavatut. Korraga muutus jalgpalli kuvand sensitiivseks ja vastuvõetavaks ka naistele ja intellektuaalidele. Pisarad, mis varem ei sobinud kuidagi kokku mehisuse ja inglaslikkusega, olid korraga ühiskonnas sallitud.

Vaata pikemalt videoklipist!

G-alagruppi kuuluv Inglismaa avab MM-i esmaspäeval, 16. juunil Tuneesia vastu. Kohtumise avavile antakse kell 21, jalgpallistuudio alustab ETV2-s pool tundi varem.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: