Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Schwede ajaloonurk: kuidas jalgpall aitas kaasa Poola riigi sünnile

Kogu jalgpalli MM-i jooksul on ERR-i spordiportaalis jalgpalliajakirjanik Indrek Schwede ajaloorubriik, mis on ühtlasi ka osa jalgpallistuudio mängueelsest sissejuhatusest televisioonis. Sel korral tutvustab Schwede Poola jalgpalli.

Poola oli Ida-Euroopas viimaste hulgas, kus jalgpall veerema pääses. Ühest küljest oli põhjuseks brittide vähene mõju 19. sajandi lõpul: vaid Lodzis olid tehased, mille brittidest juhid ja töölised olid uut mängu tutvustanud. Teisalt oli Poola jagunenud Saksamaa, Venemaa ja Austria-Ungari impeeriumi vahel. Kõik poolakate ettevõtmised olid sakslaste ja venelaste jaoks poliitiliselt kahtlased või kultuuriliselt pilgatavad. Soodsamad olud oli Krakowis, mis oli osa tolerantsemast Austria-Ungarist. 1906. aastal loodi seal klubid Cracovia ja Wisla.

Mõlemad Krakovi jklubid koosnesid tudengitest ja keskklassi noortest ning eriti Wislat seostati Poola iseseisvusvõitlusega. Rahvuslikult meelestatud oli ka 1911. aastal Varssavi intelligentsi poolt asutatud Polonia. Varssavi Legia asutati I MS lahingute ajal Austria-Ungari eest sõdivate Poola leegionide poolt. Seda väeüksust peetakse iseseisva Poola riigi üheks loojaks.

Alaliit loodi ja meistrivõistlustele pandi alus alles vabas Poolas, mis pidas maavõistlusi ka Eestiga. II maailmasõja ajal osales Polonia meeskond Varssavi ülestõusus, mille eesmärgiks oli sakslaste väljalöömine ja poolakate võimu kehtestamine enne Punaarmee tulekut. Ülestõus ebaõnnestus ja Poolast sai kommunistliku idabloki riik. Polonia võitis esimese sõjajärgse meistritiitli, kuid klubi meelsuses ohtu tajunud valitsus marginaliseeris selle läbi kärbitud eelarve. Polonia langes teise liigasse.

Vaata pikemalt videoklipist!

H-alagruppi kuuluv Poola avab MM-i teisipäeval, 19. juunil Senegali vastu. Kohtumise avavile antakse kell 18, jalgpallistuudio alustab ETV-s pool tundi varem.

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: