Schwede ajaloonurk: kuidas Belgia jalgpallikoondis on riigi ühendaja
Kogu jalgpalli MM-i jooksul on ERR-i spordiportaalis jalgpalliajakirjanik Indrek Schwede ajaloorubriik, mis on ühtlasi ka osa jalgpallistuudio mängueelsest sissejuhatusest televisioonis. Sel korral räägib Schwede Belgiast.
Belgia jalgpallis on enam kui saja aasta jooksul rivaalitsenud katoliiklik ja flaamikeelne Valloonia ning protestantlik, ilmalik ja prantsuskeelne Flandria.
1895. aastal asutatud Belgia jalgpalliliidus domineeris kohalik prantsuse eliit. Flaami keelde, mis on hollandi keele dialekt, tõlgiti reeglid alles 1913. aastal. Flandrias hakkas jalgpall hoogsamalt arenema pärast I maailmasõda, mil mäng jõudis linnadest küladesse. Valloonia ülevõim siiski jäi ja 1930. aastal asutati vastukaaluks Flandria jalgpalliliit, mis ühendas 89 klubi. Seitsme aasta pärast oli neid 420.
Kogu Belgia ühiskondlikku elu läbib keelejoon: ka era- ja avalik-õiguslik meedia toimivad kahes keeles, sest enamus belglasi pole mõlemakeelsed. Vastasseisust pole pääsenud ka jalgpallikoondis. Flandria rahvuslased on nõudnud ühe koondise asemele kaht – kummalegi poolele oma. Ebaõnnestumiste puhul on nad kritiseerinud jalgpallijuhtide püüet säilitada koondises flaamide ja valloonide võrdsus vaatamata mängijate oskustele. Samas on Belgia koondis üks väheseid riigi ühendajad. Vähemalt edu korral.
Vaata pikemalt videoklipist!
G-alagruppi kuuluv Belgia alustab MM-i esmaspäeval, 18. juunil Panama vastu. Kohtumise avavile antakse kell 18, ETV jalgpallistuudio alustab pool tundi varem.
Toimetaja: Maarja Värv