Schwede ajaloonurk: kahe klubi olulisest rollist Egiptuse ajaloos
Kogu jalgpalli MM-i jooksul on ERR-i spordiportaalis jalgpalliajakirjanik Indrek Schwede ajaloorubriik, mis on ühtlasi ka osa jalgpallistuudio mängueelsest sissejuhatusest televisioonis. Sel korral tutvustab Schwede Egiptust.
Egiptlaste teadvuses liigitatakse inimesi kohalike sõnul kõige lihtsamal moel: mees või naine, moslem või kristlane, põhjast või lõunast pärit ning Al Ahli või Zamaleki jalgpalliklubi toetaja. Al Ahli, mis araabia keeles tähendab "rahvuslik", asutati 1907. (1909) aastal eesmärgiga poliitiliselt vastu hakata Briti koloniaalvõimule. Kui Egiptus 1952. aastal iseseisvus, sai Al Ahli ääretult populaarseks ka mujal Aafrikas ja araabiamaailmas. Klubi kinnitusel on tal hetkel 60 miljonit fänni.
Araabia kevade ajal seisid mõlema klubi ultrad barrikaadidel, täites paljuski parteide ja kodanikuühiskonna puudumisest tingitud tühimikku. Nad pidasid tänavalahinguid hiljem kukutatud president Hosni Mubaraki politseinikega ja korraldasid väljaõpet teistele protestijatele. Poliitiliste vabaduste puudumise tõttu on Al Ahlid ja Zamalekki nimetatud riigi kaheks suurimaks poliitiliseks parteiks. Jalgpall on pakkunud inimestele võimalust põgeneda ühiskondlikust surutisest, aga selle mänguga on pidanud arvestama ka võimud. Näiteks söandas valitsus toiduhindasid tõsta pärast koondise 2006. aastal saavutatud võitu Aafrika meistrivõistlustel.
Vaata pikemalt videoklipist!
A-alagruppi kuuluv Egiptus mängib teisipäeval, 19. juunil Venemaaga. Kohtumise avavile antakse kell 21, jalgpallistuudio alustab ETV-s pool tundi varem.
Toimetaja: Kristo Tamm