Schwede ajaloonurk: moodsa Iraani ajalugu võib jälgida läbi jalgpalli
Kogu jalgpalli MM-i jooksul on ERR-i spordiportaalis jalgpalliajakirjanik Indrek Schwede ajaloorubriik, mis on ühtlasi ka osa jalgpallistuudio mängueelsest sissejuhatusest televisioonis. Sel korral tutvustab Schwede Iraani.
Kui Iraan 1997. aasta novembris tagas pääsu MM-finaalturniirile, tähistas seda üle riigi 5-6 miljonit inimest. Pealinnas Teheranis lustis tänavatel keelatud lääne popmuusika, tantsu ja joomise saatel 3 miljonit inimest. Kehtivate seadustega täiesti vastuolus olid koos meestega pidutsevad naised, kellest osa oli peast visanud kohustusliku rätiku. Kui relvastatud korrakaitsjad tulid seda ilmalikku pillerkaari lõpetama, sunniti neid rahvaga ühinema.
Moodsa Iraani ajalugu võib viimase saja aasta jooksul jälgidagi läbi jalgpalli. 1920. aastatel oli jalgpall moderniseerumise sümbol. Kuigi mullad avaldasid vaikset vastupanu ja ärgitasid külades inimesi jalgpallureid kividega pilduma. Võõristust tekitas juba lühikeste pükste kandmine, mis jättis põlved katmata. Võimule tulnud Reza šahh ehitas teid ja raudteid, võttis maad mošeedelt ja tegi neist jalgpalliväljakud. Tema 1941. aastal võimule saanud poeg oli kirglik jalgpallur.
Tänapäeval on jalgpall Iraanis väga populaarne ja seda mängivad ka naised. Tõsi, veel aasta alguse seisuga polnud neil ikka luba olla tribüünidel koos meestega. Samas käib osa naisi poolsalaja jalgpallile kaasa elamas meesteriietes.
Vaata pikemalt videoklipist!
Toimetaja: Maarja Värv