Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Schwede ajaloonurk: kuidas Nigeeria jalgpalliga kolonialismi vastu võitles

Kogu jalgpalli MM-i jooksul on ERR-i spordiportaalis jalgpalliajakirjanik Indrek Schwede ajaloorubriik, mis on ühtlasi ka osa jalgpallistuudio mängueelsest sissejuhatusest televisioonis. Sel korral tutvustab Schwede Nigeeriat.

Nigeeria esimene president Nnamdi Azikiwe mängis nooruses jalgpalli kodumaal ja USA ülikoolimeeskonnas. Kodumaale naasnuna sai temast ärimees, kes lõi oma ajakirjandusimpeeriumi kõrval ka omanimelise spordiklubi. Teise maailmasõja ajal pidas Azikiwe üle riigi poliitilisi kihutuskõnesid. Et võimalikult palju kuulajaid saada, käis ta ringreisidel oma jalgpallimeeskonnaga. Pärast matši kritiseeris Azikiwe Briti koloniaalvõimu, mis sõdis vabaduse ja demokraatia eest, aga rõhus aafriklasi ja keelas neile iseseisvuse. Kahe aasta jooksul kuulas Azikiwet tänu jalgpallimängudele 50 000 inimest.

Need ringreisid tugevdasid Azikiwe ja Nigeeria haritud eliidi poliitilist võrgustikku ning aitasid kujundada ja harisid tulevast valijaskonda. Teisest küljest populariseerisid nad jalgpalli. Azikiwe kasutas kõnedes palju sporditeemalisi kujundeid ja ennustas võrdlemisi täpselt, et Nigeeria peab valmistuma vabaduseks 15 aasta jooksul. Oma meelelahutuslikus ja rahvalikus ajalehes tegi Azikiwe jalgpallist kolonialismivastase võitluse osa.

Vaata pikemalt videoklipist!

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: