Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Schwede ajaloonurk: kuidas kihlveod edendasid Rootsi jalgpalli?

Kogu jalgpalli MM-i jooksul on ERR-i spordiportaalis jalgpalliajakirjanik Indrek Schwede ajaloorubriik, mis on ühtlasi ka osa jalgpallistuudio mängueelsest sissejuhatusest televisioonis. Sel korral räägib Schwede Rootsist.

Eelmise sajandi kahekümnendatel aastatel haaras Rootsit jalgpallitulemuste ennustamise kirg. See oli paljudele väikeklubidele raha teenimise vahendiks. Ainuüksi Göteborgis oli 100 kihlveofirmat ligi 80 000 mängijaga. Paraku polnud see tegevus seaduslik. 1934. aastal otsustas riik kontrolli alt väljunud kihlvedude sõlmimise legaliseerida ja aitas asutada Rootsi Jalgpalliennustamise Büroo. See ei rõõmustanud jalgpalliklubisid, kelle isetegevus lõppes. Samuti hakati jalgpalli abil teenitud raha jagama teistele spordialadele.

Esimesel aastal tõi ettevõtmine 1,2 miljonit krooni tulu, mis oli 15 korda enam kui riigi varasem toetus spordile. Kolm aastat hiljem oli kasum 13 miljonit krooni. Teenitud raha eest ehitati uusi spordirajatisi ja maksti palka treeneritele.

Eelmise sajandi alguses suhtus ühiskond sporti tervikuna ja jalgpalli eriti skepsisega, milleks andis põhjuse jalgpalli võime köita masse ja meediat. Samuti ülemeelik ja purjus publik. 1921. aastal tegi valitsus lõpu kaheksa aastat varem alustatud spordi toetamisele.

Vaata pikemalt videoklipist!

Jalgpalli MM-i teine kohtumine Rootsi ja Saksamaa vahel algab laupäeval, 23. juunil kell 21, ETV2 alustab stuudioga kell 20.30.

Toimetaja: ERR Sport

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: