Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Schwede ajaloonurk: Jugoslaavias põimusid kommunismi lagunemine ja jalgpall

Kogu jalgpalli MM-i jooksul on ERR-i spordiportaalis jalgpalliajakirjanik Indrek Schwede ajaloorubriik, mis on ühtlasi ka osa jalgpallistuudio mängueelsest sissejuhatusest televisioonis. Sel korral räägib Schwede Serbiast.

Kommunismi lagunemine ja jalgpall pole mitte kusagil nii kokku põimunud kui endises Jugoslaavias. Serbia president Slobodan Milosevic tegi koostööd sõjakurjategija Željko Ražnatovici ehk Arkaniga. Legendaarne Arkan oli endise õhuväelase poeg, kes oli kolm korda põgenenud Lääne-Euroopa vanglatest ja korra otse kohtusaalist päästnud oma partneri. Kodumaal tegi mees koostööd riigi salateenistusega.

Kuna president Milosevic tundis ebakindlust Belgradi Crvena Zvezda kontrollimatute fännide ees, koondas Arkan nad distsiplineeritud paramilitaarseks üksuseks, andes neile nime Delije. Olukorras, kus noored mehed vältisid sõtta minekut, aitasid jalgpallifännid terroriseerida tsiviilelanikkonda ning kihutada moslemid ja horvaadid välja paikadest, mida serblased pidasid endale kuuluvaks. Hambuni relvastatud Delije sai väljaõppe politseibaasis ja läks rindele jalgpallitribüünidelt tuntud lauludega. Võitluses horvaatidega tulid neile vastu Zagrebi Dinamo fännid. Esimesteks kokkupõrgeteks sõjas olid vutifännide poolelijäänud kaklused staadionil.

Vaata pikemalt videoklipist!

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: