Medalit ihkav Brasiilia lauatennisist tegi olümpiaajalugu
Pariisi olümpiamängude lauatenniseturniiril jõudis esmakordselt OM-ajaloos meeste üksikmängus nelja parema sekka mängija väljastpoolt Euroopat või Aasiat.
Lauatennist valitseb traditsiooniliselt Hiina: alates 1988. aastast, mil lauatennis suvemängude kavva on kuulunud, on hiinlased erinevatel distsipliinidel välja jagatud 37 olümpiakullast võitnud 32.
Võrdlemisi edukad on olnud ka Lõuna-Korea ja Jaapan, üksikuid medaleid on noppinud ka Euroopa riigid, näiteks tuli Rootsi legend Jan-Ove Waldner 1992. aastal meeste üksikmängus olümpiavõitjaks ja saavutas kaheksa aastat hiljem Sydneys hõbemedali.
Viimasel kümnendil on eurooplastest edukad olnud Saksamaa lauatennisistid; Ukrainas sündinud, aga veidi pärast seda perega Saksamaale kolinud Dimitrij Ovtcharov on näiteks kahekordne üksikmängu OM-pronks, kes meeskonnaga võitnud olümpiahõbeda nii 2008. kui 2020. aasta mängudel. Pariisi olümpial pidi 35-aastane Ovtcharov aga 16 parema seas tunnistama kohaliku mehe, kõigest 17-aastase kolmanda asetusega Felix Lebruni 4:3 paremust.
Noore prantslase kolm aastat vanem vend Alexis alustas hästi, kui võitis kaheksandikfinaalis brasiillase Hugo Calderano vastu avaseti 11:3, aga kaotas neli järgmist, kogudes vastavalt 5, 6, 3 ja 8 punkti. Veerandfinaalis ei lubanud Calderano lõuna-korealasel Jang Woo Jinil võita ühtegi setti ning pääses esimese mängijana väljastpoolt Aasiat või Euroopat olümpiamängudel poolfinaali.
28-aastane Calderano ei ole lauatenniseringkonnas tundmatuks nimeks: kümme aastat tagasi tuli ta noorte olümpiamängudel pronksile, jõudis kodustel olümpiamängudel Rios kaheksandikfinaali ja tuli Tokyo mängudel maailma edetabeli neljanda asetusena viiendaks. Pariisi olümpia alguseks oli brasiillane maailma esikümnes veetnud juba 300 nädalat järjest.
"Olin pärast mängu emotsionaalne. On väga võimas esindada kogu kontinenti, aga samal ajal tahan palju enamat. Tahan jõuda finaali ja võita kuldmedali," sõnas Calderano neljapäeval.
Sealjuures ongi Calderanol tegelikult väga hea võimalus finaali jõuda, sest tema tabeliveerandis olnud maailma esinumber, seitsmekordne maailmameister ja Pariisis juba segapaarismängus olümpiavõitjaks kroonitud Wang Chuqin pidi juba teises ringis tunnistama 19. asetusega rootslase Truls Möregardhi 4:2 paremust. Rootslane kohtub veerandfinaalis kogenud egiptlase Omar Assariga ja selle paari võitja kohtubki nelja parema seas Calderanoga.
Teises tabelipooles üllatusi ei sündinud, teine finalist selgub kolmanda asetusega Lebruni ja viiendana paigutatud Lin Yun-ju ning kuuenda asetusega Tomokazu Harimoto ja teise asetusega Fan Zhendongi vahel.
Kõigi aegade parimaks lauatennisistiks peetav viiekordne olümpiavõitja ja 14-kordne maailmameister Ma Long Pariisis meeste üksikmänguturniiril ei osale, küll loodab ta Hiina meeskonna aidata viienda järjestikuse olümpiakullani.
Toimetaja: Anders Nõmm