Euroopa tippklubid distantseeruvad superliigast, Real ja Barcelona jäävad truuks

Euroopa Liidu kohus otsustas neljapäeval, et UEFA ja FIFA on klubisid superliiga raames sanktsioonidega ähvardades rikkunud konkurentsiõigust. See tähendab, et Euroopa jalgpalliklubidel on nüüd taas võimalus ellu viia nn superliiga idee.
UEFA president Aleksander Ceferin ütles neljapäevasel pressikonverentsil, et nemad ei hakka enam superliiga loomisele kätt ette panema. "Ma loodan, et superliiga alustab tegevust niipea kui võimalik. Kahe klubiga," pilkas Ceferin. "Jalgpall ei ole müügiks. Meie ei kavatse neid takistada. Nad võivad luua, mida iganes nad tahavad," lisas UEFA president.
Ceferini torge oli suunatud Madridi Realile ja Barcelonale, kes olid 2021. aastal välja käidud superliiga peamised eestvedajad ning on jätkuvalt huvitatud uue võistlussarja loomisest.
Real teatas neljapäeval, et Euroopa Liidu kohtu otsus "tähistab pöördepunkti" ning on "jalgpalli- ja spordiajaloos tähtis päev". Rahulolu väljendas ka Barcelona, märkides, et kohtuotsus sillutab teed uuele tipptasemel jalgpallivõistlusele ja vastandub senisele jalgpallimaailma monopolile.
Reali ja Barcelona juubeldamisega ei läinud kaasa liigakaaslane Madridi Atletico, kes lubas UEFA võistlussarjadele truuks jääda. "Euroopa jalgpallikogukond ei toeta superliigat. Meie pooldame Euroopa jalgpalliperekonna kaitsmist, koduliigade säilimist ja eurosarjadesse pääsemist väljakul saavutatud tulemuste kaudu," teatas Atletico.
Lisaks Atleticole on oma vastusseisu superliigale väljendanud teiste seas Manchester United, Manchester City, Chelsea, Tottenham Hotspur, Müncheni Bayern, Dortmundi Borussia, Pariisi Saint-Germain, Monaco, Milano Inter ja Roma.
Premier League statement.
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) December 21, 2023
"Today's ruling does not endorse the Super League — and the Premier League continues to REJECT any such concept".
"Supporters are of vital importance to the game and they have time and again made clear their opposition to a "breakaway" competition… pic.twitter.com/2eyEzi1MGs
Superliiga projekti veab firma A22 Sports Management. Tegevjuht Bernd Reichart usub ettevõtmise edusse. "99 protsenti algse superliiga idee kriitikutest olid alalise llikmelisuse vastu. Et ükski klubi ei saa liigast välja langeda. Nad pidasid seda jalgpalli reetmiseks. Aga me räägime nüüd kõigile avatud ja meritokraatlikust liigasüsteemist, mis suudab kodumaisete liigadega koos eksisteerida," ütles Reichart.
Välja pakutud võistlusformaadi alusel osaleksid meeste superliigas 64 kolme - Star [Täht], Gold [Kuld] ja Blue [Sinine] - divisjoni jaotatud klubi, kahes kõrgemas mängiks 16 ning Sinises liigas 32 meeskonda. Klubid mängiksid kaheksastes gruppides kodus-võõrsil formaadis ehk igale osalejale oleks tagatud vähemalt 14 mängu, klubid saavad liigade vahel tõusta ja langeda ning Sinisesse liigasse kvalifitseerutaks koduliiga tulemuste põhjal.
Toimetaja: Henrik Laever