X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

100 spordihetke | Autoralli Lada-põlvkond

Foto: Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum SA/Eesti muuseumide veebivärav

Tänavu 8. detsembril täitub 100 aastat olümpialiikumisest Eestis. Eesti Rahvusringhäälingu sporditoimetus valis sel puhul välja Eesti spordisajandi sada olulisemat spordisündmust ja -lugu. 88. osa räägib autoralli Lada-põlvkonnast, mis 1980. aastatel läitis Eestis rallivaimustuse.

Kiireid võidusõitjaid autoroolis on eestlaste seas alati olnud ja sageli on rallipublik neid ka jumaldanud. 1980-ndatel oli Eesti ralliikooni koondnimetus neljatäheline – Lada.

Nõukogude ajal Togliattis valminud Lada ralliautod, mille Eesti mehhaanikud oma teadmiste ja salanippidega veelgi kiiremaks putitasid, nõudsid hulljulgeid ja pühendunud sõitjaid. Toonased legendaarsed rallipaarid olid Õunpuu – Timusk, Raide – Valdek, Ohu – Diener, Soots – Putmaker. Ka ralliringkonna tegemistest eemalseisjad pidid neid nimesid teadma.

Auto oli sel ajal staatusesümbol ja teemas kaasarääkimine paljudele iseenesestmõistetav tegevus. Teadmine, et Eesti mehed on Ladadel Nõukogude Liidus kõige kiiremad, täitis hinge uhkusega. Teisalt oli paratamatu, et vaba maailma paremikuga meie meestel praktiliselt võistelda ei õnnestunudki.

Ralli on tänapäevalgi justkui muust spordist eraldiseisev omaette maailm koos suure hulga rallifännidega. Võimalik, et just neil kaheksakümnendatel saigi eestlastest Lada-põlvkonna toel rallirahvas.

Toimetaja: ERR Sport

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: