ISU kaalub Valijeva juhtumist tulenevalt vanuse alampiiri tõstmist

Kamilla Valijeva
Kamilla Valijeva Autor/allikas: SCANPIX/Reuters

Rahvusvaheline uisuliit (ISU) kaalub juunis toimuval kongressil täiskasvanute võistlustel osalevate sportlaste vanuse alampiiri tõstmist. Muudatuse tulemusena saaksid alates 2024/25. aasta hooajast võistelda ainult sportlased, kes on vähemalt 17-aastased.

Hääletus vanusepiiri tõstmise üle on saanud ISU-s suurenenud toetust pärast Pekingi taliolümpiamänge, kus toona 15-aastane Venemaa iluuisutaja Kamilla Valijeva sattus dopinguskandaali keskmesse.

Juhul kui planeeritav muudatus saab heakskiidu, jääksid eelolevaks hooajaks kehtima praegused nõuded ja kõige kõrgemal tasemel võivad võistelda ainult uisutajad, kes on vähemalt 15-aastased. 2023/24. aasta hooajast tõstetaks alampiir 16-eluaastale ning 2024/25. aasta hooajast alates lubatakse täiskasvanute võistlustele ainult sportlased, kes on enne 1. juulit 17-aastased või vanemad.

Järkjärgulised muudatused sportlaste vanuse alampiiri suhtes kehtiksid üksiksõidus, paarissõidus, jäätantsus ja ka sünkroonuisutamises.

Ettepaneku pooldajad usuvad, et vanuse alampiiri tõstmine aitaks vähendada ka nende uisutajate osakaalu, kes lõpetavad oma karjääri noorelt. Näiteks alates 1994. aastast on naiste üksiksõidus olnud viis erinevat olümpiavõitjat, kes olid tiitli saamisel 15-, 16- või 17-aastased.

Viiest olümpiavõitjast kolm ei osalenud järgmisel hooajal iluuisutamise maailmameistrivõistlustel, kuna olid sportlaskarjääri lõpetanud. Ülejäänud kaks olümpiavõitjat võistlesid ainult järgmise hooaja maailmameistrivõistlustel, enne kui nad tippspordist loobusid.

Toimetaja: Henrik Laever

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: