Olümpial karantiinis olnud Roosipõld: lõpuks kõik laabus
Eesti murdmaasuusakoondise taustajõud Riho Roosipõld pääses pühapäeval Pekingi olümpiamängude isolatsioonihotellist välja ning sai esmaspäeval lõpuks suusaradadel koondisele abiks olla.
Riho Roosipõld andis positiivse koroonaproovi 28. jaanuaril Pekingisse saabudes. Pärast kordusproovi viidi ta olümpiaküla lähistel asuvasse mäesuusakeskusesse, kus Hiina võimud on üles seadnud nn isolatsioonihotelli.
Pühapäeval pääses Roosipõld tagasi olümpiakülla ning esimene tööpäev seisnes sportlastele teisipäevaseks vabatehnikasprindiks suuskade ettevalmistamises. "Õnneks oli suhteliselt pehme ja leebe sissejuhatus. Kui ma ei oleks täna välja saanud ning esimene päev suusarajal oleks olnud homme, siis oleks palju pingelisem olnud," ütles Roosipõld.
Sarnaselt Susan Külmaga koheldakse Roosipõldu järgmised seitse päeva kui lähikontaktset. Lähikontaktsed peavad andma kaks korda päevas koroonaproove, sööma oma toas, kuid tohivad eritranspordiga liikuda võistlustele ja trenni.
"Alguses oli küsimus, et kus ja kes mind auto peale võtab. Täna oligi pisiasjadega kohanemine, kuna olen ju teistest maas. Lõpuks kõik laabus," ütles Roosipõld. "Eritranspordi tõttu pidin ka veidike varem rajalt ära tulema. Suusahoolduse mõttes on siin aga lihtne, kuna võistlused toimuvad pärastlõunasel ajal," lisas ta. Suusaspordi mõistes pigem hilised võistlused tähendavad, et päris kella nelja-viie ajal öösel hooldetiimi liikmed üles ärkama ei pea.
Roosipõld oli isolatsioonihotellist välja saamisele lähedal juba eelmisel nädalal, kui ta andis esimese negatiivse testi neljapäeval. Paraku osutus reedene test uuesti positiivseks. Laupäeval ja pühapäeval andis Roosipõld negatiivsed proovid.
"Laupäeva õhtul toodi mulle koos õhtusöögiga kaks paberit. Ühest sain teada, et minu proov oli negatiivne. Pühapäeval helistas Martti Raju (EOK spordidirektor) ja kirjutas, et minuga on korras. Seejärel tuli minu uksele üks naisterahvas, kes ütles, et nüüd on vaja kümne minutiga asjad kokku saada," avaldas Roosipõld.
Isolatsioonihotelli tingimused Roosipõllu jaoks kohutavad ei tundunud, ehkki mitmed sportlased on nende üle kurtnud. Olukorda analüüsides pakkus Roosipõld välja, et võõrustajate suhtumine erinevatesse olümpial osalejatesse ei tarvitse täpipealt sama olla.
"Hiinlaste jaoks on sportlane ühiskondlikult allpool kui on treener või spordiametnik. Nemad võtavadki seda niimoodi. Kui sa hakkad sporti tegema, siis riik aitab sind hommikust õhtuni," tõdes olümpial võistleva murdmaasuusataja Henri Roosi isiklik treener.
Pärast Eesti meistrivõistlusi, kus Roos olümpiakoha lunastas, sõitis sportlane Eestist ära laagrisse. Kuna olümpiamängude alguses jäi Roosipõld karantiini, polnudki ta oma õpilasega ammu otsekontaktis olnud.
"Henriga me saime suhelda. Sisuliselt iga päev suhtlesime. Siin Jaanus (murdmaasuusatamise koondise peatreener Jaanus Teppan) filmis ja ma nägin seda ühte treeningut. Aga enda tunnetamine, kehakeel. Seda sa ei näe filmilt või telefonikõnest. Kindlasti oleks tahtnud sellega süvitsi minna," sõnas Roosipõld.
Eesti koondise treeningvideotele lisaks oli karantiinihotellis võimalus telerist vaadata ka olümpiamedalite jagamist. Teatud määral andis see teadmisi ka eesootavatest rajatingimustest.
"Mingisuguse aimduse telepildi järgi ikka saad. Suures plaanis oli mul teada. Aga suusavõistluste vaatamine hotellis oli komplitseeritud. Naiste sõitu (murdmaasuusatamise suusavahetusega sõit) nägin, aga meeste sõitu ei näinudki", rääkis Roosipõld, kelle sõnul oli Hiina telekanalite olümpiaprogramm väga jää-alade keskne.
Toimetaja: Henrik Laever