Uiboleht: julgen öelda, et laupäevane Rahvuste liiga kohtumine toimub

Laupäeval võõrustab Eesti jalgpallikoondis UEFA Rahvuste liigas Gruusia meeskonda. Eelmisel nädalal positiivsete koroonatestide valguses ära jäetud Euroopa liiga mäng Nõmme Kalju ja NŠ Mura (Sloveenia) vahel on tõstatanud mitmeid küsimusi, millele vastas Eesti Jalgpalli Liidu avalike ja koostöösuhete osakonna juhataja Mihkel Uiboleht.

"Ma usun, et seda ohtu enam ei ole. Me oleme andnud UEFA-le Eesti riigi poolt seisukoha teatud stsenaariumiteks ja see rahuldas UEFA-t. Praegu saab öelda, et koostöö riigiga ja UEFA-ga sujub hästi ja töiselt," rääkis Eesti Jalgpalli Liidu avalike ja koostöösuhete osakonna juhataja Mihkel Uiboleht intervjuus ERR-ile. "Oleme käinud läbi need stsenaariumid, mis UEFA-le muret valmistasid, lähtudes Kalju ja Mura vahelise mängu ärajätmisest ning oleme jõudnud olukorda, kus ma julgen öelda, et laupäevane mäng toimub. Loomulikult tähendab see seda, et me peame järgima kõike seda, mida UEFA meilt nõuab ja millise lati me ise oleme endale seadnud ning ka seda, mida terviseamet nõuab. Koostöösoov on kõikide poolt olemas ja asi peaks saama ära peetud."

Kui palju on jalgpalliliit mängijaid testinud? "Me lõime kokku, et testid, mis on Eesti jalgpallis tehtud valdavalt jalgpalliliidu poolt ja osaliselt ka UEFA poolt, neid on kokku alates aprillikuust ligi 900. Konkreetselt meeste koondist vaadates on kõik mängijad ja personal testitud. Neid on kokku 40 inimest. Negatiivne testitulemus oli seejuures kogunemise eelduseks," jätkas Uiboleht. "Hetkeseisuga on kõik need testitulemused tulnud peale ühe, kes andis oma testi alles täna hommikul ja tema vastus peaks tulema. Kõik testitulemused olid negatiivsed. Teist korda testitakse kõiki homme ja ülehomme ning seal on inimeste valik veelgi suurem."

"Teine asi on maskikandmiskohustus. Hoolimata sellest, et kõik on testitud, siis omavahelises kokkupuutes kanname maske ja hoiame mõistlikku distantsi. Ka intervjuud ajakirjanikega on sellised, mida me üritame teha vabas õhus nii palju kui võimalik vabas õhus ja hoida selle juures distantsi. Nii jalgpallurile kui ka ajakirjanikele anname näomaski. Loomulikult on neid ettevaatusabinõusid veel mitmeid. Näiteks kõik koondise mängijad on pandud hotellis ühestesse tubadesse selleks, et kui peaks tekkima probleem, siis see ei saaks levida kuskile edasi. Elementaarne on, et igal ühel on oma joogipudel ja kõiki pindu desinfitseeritakse. Lisaks õhutatakse ruume, kus viibitakse ning bussis istutakse hajutatult. Need on sellised tavalised nõudmised. Meie valmisolek on väga tõsine. Veel on oluline, et kui võistkond tuleb staadionile, siis nende tsoonides saavad mängijatega kokku puutuda vaid testitud inimesed, kes kannavad makse. Läbi selle viiakse riskid absoluutse miinimumini. Selliseid karme meetmeid ei ole varem kuskil rakendatud. Ka ajakirjanike näitel - kui ollakse harjunud, et mängujärgselt on võimalik mängijatega rääkida selles ette nähtud alal, siis seekord ei ole see võimalik. Mängijad tulevad pressikonverentsile, kus on sama nõue, et kõik kannavad maske ja poodium, kus mängija istub, peab olema vähemalt kolme meetri kaugusel sellest alast, kus istub ajakirjanik. Nii UEFA kui ka meie oleme hinnanud, et see on piisav meede, et kindlustada ohutu intervjuu andmine."

Uibolehe sõnul testitakse järjepidevalt kõiki meistriliiga mängijad ning pisteliselt ka madalamate liigade mängijaid. "Esimene testimine oli enne seda, kui treeningud uuesti algasid peale koroonaviirusest tingitud eriolukorda. Nüüd oleme järk-järgult testinud uuesti Premium liigas kõiki võistkondi. Kui Tartus tekkis kolle, siis testisime kohe ennetavalt Tartu Tammeka võistkonda. Nüüd reedel testisime Tallinna Legionit, kes nädalavahetusel mängis liigat pluss UEFA mängudega seotud võistkonnad on läbinud kõik testid ühe või mitu korda," rääkis Uiboleht. "Testide hulk on suur ning oleme testinud pisteliselt ka madalamaid liigasid. Teame, et lisaks Nõmme Kalju juhtumile oli üks juhtum ka esiliigas B, kui Võru Heliose mängija andis positiivse proovi ja ta oli osalenud ka treeningul. Testisime kogu Võru võistkonda koostöös terviseametiga, kes andis meile know-how-d testimiseks. Testisime veel ka nende vastast. Seal oli see viiruse edasikandmine minimaalne. Võru mängija, kes haigeks jäi, suutis nakatada ühte inimest ja see üks inimene omakorda ei nakatunud edasi kedagi. Sellest on möödas juba kaks nädalat ja kõik testid on tehtud ehk sellele juhtumile saab punkti panna. See näitab, et välitingimustes on kokkupuutepunkt nii lühike, et sealt kaudu see kontakt, kust viirus edasi kandub on pigem minimaalne."

Mida teha aga siis, kui üks Eesti koondise liige annab Gruusia mängu eel positiivse koroonatesti? "Kindlasti tuleb positiivse proovi korral teha kohe uus test, et kontrollida, kas see positiivne tulemus on ikka õige. Kui see leiab kinnitust, siis tuleb isoleerida see positiivse proovi andja ning edasi on juba terviseameti hinnata, kes on need lähikontaktsed, keda on vaja isoleerida ja keda ei ole. See ongi see täppistöö, mida tuleb teha, et hinnata, kellega on kokku puututud ja kellega mitte," rääkis Uiboleht. "Kui see nakatunu on Gruusiast, siis seda olukorda hindab sealne terviseamet ja vastavalt sellele otsustatakse, kas mängijatel lubatakse Eestisse reisida või mitte. See ongi see raske koht ehk terviseametil peab olema väga täpne informatsioon, mille alusel nad hindavad ja see on üks põhjus, miks me nendega väga tihedas infovahetuses oleme. See on ka üks põhjus, miks me ennetava meetmena paneme kõik koondise mängijad ühestesse tubadesse. Kui midagi peaks juhtuma, siis see kontakt on viidud miinimumini. Me oleme ausad ja läbipaistvad. Meie huvi ei ole, et tekiks uus kolle vaid me tahame, et kui see olukord tekib, siis on meil tõesti võimalik hinnata, kes on ohus ja kes ei ole. On selge, et tänu ennetavatele meetmetele ei ole kogu võistkond ohus."

Eesti-Gruusia mängule saab laupäeval kaasa elada ETV ja ERR-i spordiportaalivahendusel alates kella 18.35-st.

Toimetaja: Liisi Alamaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: