Tuuli Tomingas: suutsin jaanuaris tõestada, et minust võib asja saada

Küllap motiveerib suurt osa MK-etappidel osalevaid sportlasi sõnad "usk", "lootus" ja "ühel päeval". Eriti kui mälestuste kogumiku kaant kaunistab päev, mil oled olnud oma vanuste Euroopa parim. Ehk on jaanuaris 24-aastaseks saanud Tuuli Tomingas viimaste aastate tagasilöögid jätnud osaks ajaloost, sest jaanuarikuistel MK-etappidel näitas ta Eesti koondislastest stabiilseimaid tulemusi. Tasuks kaks karjääri esimest MK-etapi punktikohta ja ilusad teatesõidud - seda kõike viis aastat peale juunioride Euroopa meistritiitlit.

"Kindlasti ma olen seda väga pingsalt oodanud juba juunioride aastate lõpust. Paraku siis tulis rasked aastad, mil ma haigeks jäin ja tuli lihtsalt hooaeg vahele jätta. Peale seda, kui terveks sain, siis ma ikka ootasin seda. mu eesmärk oli ikka need punktid kätte saada ja selle alusel on hea edasi minna," ütles Tomingas intervjuus ERR-ile. "Teistmoodi ei olnud tänavu midagi. Vormi sain õigel ajal. Enne jõule tundus mitte väga lootustandev seis olevat. Treener rahustas, et küll see vorm tuleb ja nii läkski - treeneril oli õigus."

Tomingas tunnistas, et punktidele jõudmine on teinud elu lihtsamaks, sest eelkõige oli tal endale vaja tõestada, miks ta sporti üldse teeb. "Tahtsin iseendale tõestada, et ma suudan midagi ära teha. Võib-olla juunioride aastad tundusid, et oli selline vedamine lihtsalt ja ma ei olegi mitte keegi. Aga kui ma need punktid kätte sain, siis suutsin iseendale ära tõestada, et minust võib asja saada," jätkas Tomingas.

Miks on juunioride klassist üleminek täiskasvanute klassi pigem vaevarikas teekond? "Kui juuniori aastad läbi saavad, võistled edasi maailma tippudega. Kui enne võistlesid oma vanustega, siis järsku lähed kõige kõige parematega võistlema ja siis sa näed, mis on sinu koht tegelikult maailmas," rääkis Tomingas. "Kui sa sellest üle oled ja suudad trenni edasi teha ning liikuda samm-sammult edasi, siis jõuad tippu lõpuks, aga paraku ei jõuta seda ära oodata."

Maailma tipp on väga tihe ning tihti on mõne sekundi sees mitu sportlast. "Eelmine aasta oli näha, kui vaatasin, et olen teinud kõva sõidu, siis naised olid väga tihedalt koos. Esimese 20 sisse jõudmine ongi sekundite mäng," ütles Tomingas, kes oma sõite alustab pigem kiirelt. "Ma ei ole veel nii kogenud, et oskaksin energiavarusid hästi arvestada, aga minu mõtteviis on see, et kui mul on hea enesetunne, siis ei ole mõtet end tagasi hoida. Sprindis, kui ma olen hea laksmise teinud, siis ma leian sisemise jõu ja suudan täiega lõpuni panna."

Rupholdingu MK-etapil sai Tomingas sprindidistantsil 31. koha. Püstitiirus rikkus veel kõrgema koha viimane lask, mis läks mööda. "Ega ma väga ei kahetse ja ei juurdle selle üle, sest too lask oli määratud mööda minema, mis ma siin ikka kahetsen. Kokkuvõttes tuli ilus sõit ja jätame arenguruumi ka," ütles Tomingas. "Pigem oli see lask selline, et kui oledki närvis, ja mul oli konkreetselt peas asi kinni, siis ma lasen mööda, sest ma mõtlesin, et ma lasen kohe nulli. Mõnikord suudan pinge ära taluda ja teinekord ma ei saa hakkama sellega."
reserv?

Tomingas tunnistab, et terve hooaeg on tal olnud laskmisega probleeme. "Ma ei ole stabiilsust leidnud. Pigem on see üllatus, kui nulli ära lasen," lisas Tomingas, kes usub, et puhtalt lastes võib koht esimese 30 hulgas olla mõeldav.

Canmore'i MK-etapil lubatakse krõbedat külma, kui palju see mõjutab sportlaste sooritust? "Sõita on kindlasti raskem. Suur probleem on see, et näpud külmuvad ära. Raske on päästa ja tunnetada päästiku liikumist. See on kõva proovikivi kõikidele. Minul puudub veel kogemus. Külma vastu võivad aidata soojageelid ja asjad, aga seda peab treeneriga arutama, mis parim variant on."

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: