Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Schwede ajaloonurk: kuidas jalgpall muutus Marokos rahvusspordiks

Kogu jalgpalli MM-i jooksul on ERR-i spordiportaalis jalgpalliajakirjanik Indrek Schwede ajaloorubriik, mis on ühtlasi ka osa jalgpallistuudio mängueelsest sissejuhatusest televisioonis. Sel korral räägib Schwede hiljuti Eestis mängimas käinud Marokost.

1970. aasta Aafrika meistrivõistluste valikmängu eel ulatas Maroko kuningas Hassan II koondise jugoslaavlasest peatreenerile Blagoje Vidinicile nimekirja meeskonna algrivistusest ja mängutaktikast. See polnud midagi erilist. Üheksa aastat varem võimule saanud Hassan II tugevdas spordi ja eriti jalgpalli abil oma usulist ja poliitilist autoriteeti ning vormis marokolaste identiteeti.

Võimule saades militariseeris Hassan II riigi jalgpallijuhtkonna. Ta asutas jõustruktuuride taustaga meeskondi ning edutas klubide etteotsa lisaks julgeolekuohvitseridele ja armeepersonalile ka kohalikke kaupmehi. Tema eestkoste alla jäi armeeklubi, mille taktika-, mängijate- ja treeneritevalikusse ta aktiivselt sekkus.

Maroko spordialaliidud, jalgpalliliit nende seas, said kuningliku staatuse. Jalgpall muutus rahvusspordiks, millega inimesed end samastasid. Jalgpalli abil suunas Hassan II rahva tähelepanu kõrvale sisepoliitilistest vastuoludest ning sotsiaalsetest ja majanduslikest puudujääkidest. Jalgpall oli riigi rahvusliku julgeoleku oluline osa, mis pidi ära hoidma võimaliku sotsiaalse vastuhaku.

Muuseas, kui Maroko 1975. aastal Lääne-Sahara okupeeris, ehitas Hassan sinna 30 000 kohaga staadioni eesmärgiga elu normaliseerida ja ajada integratsioonipoliitikat.

Vaata pikemalt videoklipist!

Maroko alustab MM-finaalturniiri Iraani vastu, kohtumine algab reedel, 15. juunil kell 18, ETV alustab stuudioga kell 17.30.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: