Kadettide ja juunioride EM-ile minnakse medalimõtetega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Augusto Bizzi

Homme algavad Venemaal Sotšis vehklemise Euroopa meistrivõistlused kadettidele ja juunioridele. Euroopa meistrivõistlused kestavad kuni järgmise nädala lõpuni. Traditsiooniliselt on Eesti esindatud epeevehklemises, kokku 14 sportlasega.

Meie praegustest tippvehklejatest on kadettide või juunioride tiitlivõistlustelt medalivõiduni jõudnud paljud. Siiski leidub ka erandeid, näiteks valitsev naiskonnavõistluse maailmameister Kristina Kuusk.

Kui vaadata tänaste Eesti noorvehklejate võistluskalendrit, võib rõõmuga tõdeda, et rahvusvahelist karastust on meie sportlased saanud kõvasti. Muuhulgas on kaasa tehtud maailma- ja Euroopa karika etappidel. Viimane ettevalmistus leidis aset ühises Haapsalu laagris, kus samal ajal viibisid ka Norra ja Soome sportlased.

Eesti uue põlvkonna vehklejatest on viimastel aastatel kõige rohkem kõneainet pakkunud 17-aastane Karoliine Loit. Andekas neiu on kahel viimasel hooajal läbi Tallinna Mõõga turniiri saanud kätt proovida ka täiskasvanute tippkonkurentsis. Mullu õnnestus Loidil veel kadettide konkurentsis võisteldes tulla Euroopa karikasarja üldvõitjaks. Seekordsel EM-il osaleb ta juunioride vanuseklassis ning tänavusest hooajast on omaealiste MK-etappidelt ette näidata kolmas ja viies tulemus. Võib-olla õnnestub just Sotšis võita karjääri esimene tiitlivõistluste medal.

Sotšis võistlevatest neidudest väärivad kindlasti väljatoomist ka Carmen-Lii Targamaa ja Sandra Skoblov. Nimelt on mõlemad üles antud nii kadettide kui ka juunioride vanuseklassis. Haapsalu vehkleja Targamaa, kes Põhjamaade meistrivõistlustel edestas juunioride arvestuses ka Loiti, on praegu kadettide hulgas ilmselt Eesti stabiilseim naisvehkleja.

Eesti neiud on rahvusvahelises konkurentsis noormeestest veidi edukamad olnud, kuid Eesti Vehklemisliidu peasekretär Olga Truuse tõstab esile ka meesjuunioride paljulubavat hooaega.

"Meie poisid ei jää tüdrukutele alla. Sellised nimed nagu Andzej Gedzo ja Ruslan Eskov, kes tegelikult tublilt esinenud nii kadettide seas kui ka juuniorites. Lähevad Sotšisse medalite järele," lausus Eesti vehklemisliidu peasekretär Olga Truuse Vikerraadiole. "Juunioridest on kõige tublim Karoliine Loit, kes on juuniorides esimese 20 seas ja ka väga tublisti esinenud Andzej Gedzo, kes on viimased etapid olnud nii 16 seas kui ka kaheksa hulgas."

Veebruaris Baselis peetud juunioride MK-etapil oli SBSK Draakoni vehkleja Andzej Gedzo kuues. Lisaks sai ta Kreekas toimunud MK-etapil kaheksanda koha. Juunioride vanuseklassis võiks talle hea tulemusega sekundeerida Ruslan Eskov. Kadettide hulgas on suuremad ootused seotud Jaron Kiiroja ja Leon Gedzoga. Milliseid tulemusi ootab Sotšist Eesti koondis?

"Eesmärgid on alati kõrged, aga kaheksa hulgas on oodatav ja kui tuleks medal, siis oleks väga hea," lausus Truuse ja selgitas ka peatreenerite rolli. "Loomulikult annavad väga suure panuse individuaaltreenerid, kes on nendel Euroopa meistrivõistlustel kaasas ja toeks. Aga kui räägime tiimist ja võistkonnavõistlusest, siis eesotsas on peatreener, kes koordineerib ja juhatab koondist."

Vehklejad tulevad põhiliselt Haapsalust ja Tallinnast, mõned sportlased ka Tartust.

Homme algavatel kadettide ja juunioride Euroopa meistrivõistlustel domineerivad tõenäoliselt needsamad riigid, mille vehklejate head taset oleme kogenud ka täiskasvanute tippkonkurentsis.

"Suured soosikud loomulikult Ungari, Venemaa, Itaalia, Prantsusmaa," loetles Truuse. "Aga nõrku ei ole. Seal võistlusel kahjuks mitte. Kõik lähevad medalite järele. Geograafia on lai ja üllatusvõitjaid ka palju MK-etappidel ja samuti tiitlivõistlustel."

Sotšis võistlevatele Eesti noorvehklejatele saab kaasa elada juba homme, kui toimub naiskadettide epee individuaalturniir.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: