X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

100 spordihetke | Vasaraheitja Jüri Tamm

Foto: Gunnar Vaidla/Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum SA/Eesti muuseumide veebivärav

Tänavu 8. detsembril täitub 100 aastat olümpialiikumisest Eestis. Eesti Rahvusringhäälingu sporditoimetus valis sel puhul välja Eesti spordisajandi sada olulisemat spordisündmust ja -lugu. 69. osa peategelane on vasaraheitja Jüri Tamm – kahekordne vasaraheite olümpiapronks (1980 ja 1988).

1975. aastal lõpetas Jüri Tamm Pärnu 1. keskkooli ja kolis elama ning harjutama Kiievisse. Eestimaalased ei olnud tema tegemistega kuigivõrd kursis, aga saabus uus kümnend ja aeg, mil iga noormees Eestis soovis olla tugev ja härrasmehelik nagu Jüri Tamm.

Kaheksa-aastase vahega võitis Tamm kaks olümpiapronksi Moskvast ja Soulist, lisaks maailmameistrivõistluste hõbemedali Roomast. 1980. aastal püstitas Tamm ka vasaraheite maailmarekordi, mille Juri Sedõhh ületas samal võistlusel paarkümmend minutit hiljem.

Taasiseseisvumise järel sai Jüri Tammest riigikogu liige, Eesti Olümpiakomitee asepresident ja Monaco Vürstiriigi aukonsul, jäädes kõige selle juures eelkõige soojaks inimeseks, kes tugeva tammepuuna ajas Eesti asja, seisis üldinimlike väärtuste ja ausa mängu eest. Kaugeltki kõik seda ei suuda. Jüri Tamm suutis.

Ülekohtuselt vara meie hulgast lahkunud Jüri Tamme elu oli igati oma perekonnanime vääriline.

Toimetaja: Kristjan Kallaste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: