Berliini EM-ile sõitev Tilga: olen selja korda saanud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kümnevõistlus on Eesti kergejõustikus praegu erandlik ala, sest Euroopa meistrivõistluste normi täitmine ei taga veel kohta koondises. Kolmas Eesti kümnevõistleja, kes Maicel Uibo ja Karl Robert Saluri kõrval Berliini koondisse pääses on Karel Tilga.

20-aastane Tilga on kevadel Götzises püstitatud isikliku rekordiga 8101 punkti Euroopa hooaja edetabeli 15. mees. Kui aga Tilga mai lõpus nii hea punktisumma kogus, polnud sugugi kindel, et see on Euroopa meistrivõistlustele pääsemiseks piisav. Seega läks noormees veel juuni keskel Pärnusse paremat tulemust jahtima, kuid pidi seljavalu tõttu katkestama.

"Ma ütleks, et peale Pärnu katkestatud kümnevõistlust on asjad päris hästi läinud," rääkis Tilga. "Sain selja kahe nädalaga korda ja harjutada. Ma arvan, et olukord on praegu päris hea. Peale katkestamist ei teinud ma nädalake mitte midagi, ainult massaaž ja Lauri Rannama aitas natukene paigata selga. Sealt edasi hakkasin jooksmas käima ja jõusaali tegema ning nüüd kaks nädalat olen saanud teha plahvatuslikumaid asju."

Igapäevaselt Tartus Jaan Tiitsaare juhendamisel treeniv Tilga tuli sel nädalal üheks päevaks Tallinnasse Rein Soku juurde teivashüpet harjutama.

"Eks täna oligi test. Kui selg vastu peab, siis peab kümnevõistluse ka vastu. Sain hüpata päris ilusasti ja kõik ei ole olegi meelest ära läinud. Viimane hüppekord oli mul Götzises," jätkas Tilga.

Võimalus paari-kolme üksikala veel võistlusolukorras testida tuleb järgmisel nädalavahetusel Eesti meistrivõistlustel. Aga on ka sellised alasid, mida iga kümnevõistluse eel läbi proovida pole vaja.

"Odavise on veel proovimata, aga seda ilmselt ei proovi ka. Eelmine aasta sai nii visatud kõik võistlused, et ühtegi trenni ei teinud, kuna küünarnukk oli vigane. Ma arvan, et odaviske vorm ja tehnika ei kao mul kuhugi," rääkis Tilga.

Kümnevõistluse isikliku rekordi ehk Götzise tulemuse ületamist Euroopa meistrivõistlustel Berliinis peab Tilga igati reaalseks eesmärgiks.

 "Götzises jäi mul sisse päris palju. Kui osad alad päris hästi ei õnnestu, saab mujalt tagasi võtta. Teine päev oda ja teivas olid normaalsed, aga ülejäänud aladega ei jäänud rahule. Sealt on veel kõvasti võtta," ütles Tilga.

Täpselt aasta tagasi koos Tilgaga juunioride Euroopa meistrivõistluste pjedestaalil seisnud Johannes Erm on tänavu neljas 8000 punkti piiri ületanud Eesti kümnevõistleja. Tema võinuks koguda juuni alguses USA üliõpilasmeistrivõistlustel Eugene'is palju parema punktisumma, kui mitte teivashüppes saadud vigastus.

"Teivashüppes läks hästi kuni viimase viie meetri katseni, siis tuli kerge vastutuule hoog, ma ei liikunud piisavalt edasi ja kukkusin auku," rääkis Erm. "Auku maandusin selili. Üks jalg läks vastu pead ja teine pea taha. Hea, et üks vastu pead läks, sest muidu oleks mõlemad jalad katki. Taastumisega ei ole kõige paremini läinud, aga läks kõvasti paremini, kui ma arvasin. Kõigepealt määrati mulle harjutused, mida olen iga päev või üle päeva pidanud tegema. Eestis olen massaži saanud, nõelravi, kuuma- ja külmaravi, laserit ja nõelravi."

Ermil on täidetud Euroopa meistrivõistluste norm kaugushüppes, kuid suure tõenäosusega tuleb ka sellest võistlusest loobuda.

"Nädal läks mööda, siis sain juba rahulikult kõndida, alguses segas kõndimist ka. Kui esimesed sörgisammud sain teha, siis oli suur naeratus näol. Nüüd olen juba kolm nädalat teinud soojendust ja üritanud ilma valuta jooksma saada, aga korralikult pole liikuma veel saanud," jätkas Erm.

Augusti keskel sõidab Erm tagasi Ameerikasse. Esimese aastaga Georgia Ülikoolis jäi ta tervikuna rahule ning pole oma otsust kahetsenud.

"Ma ei taha sinna 7.20 hüppama minna, aga ma väga tahaks minna sinna. Kui jalg vähegi muutub paremaks, siis ma tahaks minna, aga praegu ei paista, et see tuleks," ütles Erm.

Sellest sügisest saab Erm ühe tugeva treeningkaaslase juurde, kui Georgia Ülikoolis jätkab oma sportlaskarjääri ka Tilga.

"Ma ei tea, millised mu edusammud oleksid, kui oleksin Eestisse jäänud, aga praegu on areng olemas olnud ja kõik on mulle meeldinud. Nii et ma arvan, et järgmistel aastatel tuleb veel juurde. Olen hakanud seal rohkem jõudu tegema ja sellega tulebki võib-olla kauguses ja sprindis punkte juurde," lõpetas Erm.

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: