Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Videokorduste süsteemi saatuse üle jalgpallis otsustatakse märtsi alguses

VAR süsteem Brightonis
VAR süsteem Brightonis Autor/allikas: PA Wire/PA Images/Scanpix

Jalgpallireeglitesse tehtavate muudatuste eest vastutav organisatsioon IFAB kinnitas, et videokorduste kasutamise süsteemi osas tehakse lõplik otsus 3. märtsil.

Kui Zürichis toimuval IFAB-i koosolekul kiidetakse seni Itaalias, Saksamaal, Inglismaal ja ka maailmajagude karikaturniiril testitud süsteem heaks, kasutab rahvusvaheline alaliit FIFA seda ka suvistel maailmameistrivõistlustel.

VAR (video assistant referee - toim.) süsteemi on teiste seas heaks kiitnud ka FIFA president Gianni Infantino. "Minu arvates ei takista miski videokorduste kasutamist (ka MM-il)," rääkis Infantino juuli alguses toimunud maailmajagude karikafinaali eel. "Seni on see olnud edukas. Me õpime, me areneme ning jätkame testimist."

Ka FIFA kohtunikekomitee esimees ning endine tippkohtunik Pierluigi Collina tõdes toona, et süsteem on positiivne ning aitab kohtunikele pandud pingeid vähendada ja neil õigete otsusteni jõuda. "Me näeme positiivseid tulemusi, kuid samas oleme teadlikud, et saame süsteemi parandada. See on normaalne," kinnitas Collina.

Samas pole VAR-i testiperiood möödunud ilma vahejuhtumiteta - näiteks pidi peakohtunik maailmajagude karikaturniiri mängus Kameruni ja Saksamaa vahel ühte intsidenti vaatama kahel korral - ning jääb küsimärgi alla, kas probleemid suudetaks MM-iks lahendada. "Mängijad ei tähista enam löödud väravaid, vaid otsivad pilguga koheselt kohtunikku," tõdes Rooma Lazio peatreener, endine tippjalgpallur Simone Inzaghi eelmisel kuul. "Minu arvates eemaldab see jalgpallist adrenaliini ja minu jaoks kahandab see mängu võlu."

Esmaspäeval andis IFAB mõista, et Belgias asuva Leuveni ülikooli poolt läbi viidud uuring näitab VAR-i positiivses valguses. Uuring toob välja, et 804 ametlikus kohtumises, kus VAR-i kasutamise võimalus on peakohtunikule võimaldatud, on mängu käik peatatud vaid 271 korral, teistes matšides on VAR-i kasutamine jäänud nö kulisside taha. Samuti lisati, et VAR-i kasutamisel on mängu käiku muutvad otsused - väravad, penaltid ja punased kaardid - õiged 98,9 protsendi ulatuses.

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: