Vaktsineerimata Djokovic: ma ei mõista, miks mind ei lubata USA-sse mängima

Novak Djokovic
Novak Djokovic Autor/allikas: SCANPIX/Reuters

Wimbledonis kolmandasse ringi jõudnud maailma kolmas reket Novak Djokovic mängib tõenäoliselt enda hooaja viimast slämmiturniiri, kuna USA lahtistele ta vaktsineerimatuse tõttu ilmselt ei pääse. Serblane ei mõista, miks ta ei saa USA-s mängida ja arvab, et pigem on põhjus poliitiline.

Praeguste reeglite kohaselt ei luba USA enda riiki siseneda ühelgi teise riigi kodanikul, kes pole koroonaviiruse vastu vaktsineeritud. Djokovic on aga algusest peale olnud vaktsiinivastane ning öelnud, et ei kavatsegi end vaktsineerida. Seetõttu pidi ta tänavu skandaaliga Austraaliast lahkuma ning vaktsineerimatuse tõttu ei saanud ta USA-s mängida kahel Masters-sarja turniiril Indian Wellsis ja Miamis.

Austraalia lahtiste eel öeldi samuti, et vaktsineerimata mängijad ei pääse riiki, kuid Djokovic uskus, et sai erandi ja sõitis siiski Melbourne'i. Seal peeti ta piiril kinni ja pärast mitu päeva kestnud vaidlusi ja kohtuistungit saadeti ta siiski maalt välja. Reeglite kohaselt ei tohiks ta väljasaatmise tõttu ka järgmise aasta Austraalia lahtistel mängida, aga kas talle selles osas tehakse erand, pole veel teada.

Djokovici arvates on aga USA reeglid ebaausad, kuna vaktsineerimata Ameerika kodanikud saavad aasta viimasel slämmiturniiril osaleda. "Praeguse seisuga ei saa vaktsineerimata inimesed USA-sse siseneda. Kuulsin mitteametlikult, et osadel inimestel see siiski õnnestub – neil, kes pole kuulsad. Aga mina isegi ei püüaks nende riiki siseneda, kui see pole lubatud," rääkis 35-aastane Djokovic Serbia ajakirjanikele. "Mõned inimesed arvavad, et tegin selle vea Austraaliasse minnes, aga mul oli erand. Ärme hakka seda lugu enam meenutama. Põhiline on see, et kui mulle öeldakse, et ma ei saa minna, siis ma ei lähe. Ma ei taha enam sellises situatsioonis olla. Isegi kui saaksin riiki sisse, näeksid nad mind telekast tennist mängimas ja tuleksid mulle järele!"

Tennisistidest on avalikult vaktsineerimiskohustuse vastu olnud ka Tennys Sandgren, kuid kuna tema on ameeriklane, pääseb ta kodusele slämmiturniirile mängima. "Olen Tennysega sõnumeid vahetanud. Tahtsin teda tänada avaliku toetuse eest. Aga see, mis ta ütles, on täiesti loogiline – kui vaktsineerimata mängijaid ei lubata USA lahtistele, peaks see ju kõikide kohta käima," arutles Djokovic. "Ma ei mõista seda loogikat, et Tennys võib mängida, sest ta on Ameerika kodanik ja mina ei või. Kui mul oleks USA pass või roheline kaart, saaksin mängida. Võib-olla on siin mingi poliitiline loogika, aga igatahes mitte meditsiiniline. Aga ma pigem ei räägiks sellest pikemalt."

Djokovic ütles, et ei mõtle sellele praegu eriti, kuna tema tähelepanu on käimasoleval slämmiturniiril. "Minu karjääri praeguses staadiumis on suure slämmi turniirid minu jaoks esmatähtsad ja mõistagi tahaksin New Yorgis mängida. Aga kui ma ei saa seda teha, pole see veel maailma lõpp," sõnas ta. "Vaatame edasi teiste turniiride poole. Aga praegu olen täielikult keskendunud Wimbledonile."

USA lahtised algavad 29. augustil ja kuna mitmetes riikides on koroonaviirusega nakatumine taas tõusuteel, on vähetõenäoline, et USA enne turniiri algust enda reegleid muudab.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: