Kabeliidu president: paljud noored jõuvad meieni interneti kaudu

Foto: Sirje Lemmik / Eesti Meedia / Scanpix

Eesti kabetajad osalesid eelmisel nädalal Türgis Izmiris peetud noorte maailmameistrivõistlustel. Eestlaste parima tulemuse eest hoolitses Karmen Kuusik, kes sai kuni 16-aastaste vanusegrupis klassikalises kabes viienda koha.

Turniir toimus neljas vanusegrupis: kuni 10-aastased, kuni 13-aastased, kuni 16-aastased ja kuni 19-aastased. Mängiti nii klassikalist kui välkkabet ja erinevatel aladel jõudsid Eesti kabetajad kümne parema hulka kokku neli korda.

"Kuna ühtegi medalit seekord ei tulnud, oleks ju võinud paremini minna, aga arvestades meie mängijate keskmist taset, siis esikümnekohad on üsna head," rääkis Vikerraadiole koondisega Izmiris viibinud Eesti Kabeliidu president ja kabetreener Tarmo Tulva.

Noorte MM-il osales kokku 220 mängijat ning esindatud oli 19 riiki. Kuidas hindab Tulva ala kandepinda ja konkurentsi just noorte seas? "Ta on üsna konkurentsitihe, kuigi võib-olla mitte nii levinud kui male. Domineerivad kaks koolkonda: kõik need riigid, kes kuulusid endisesse NSV Liitu ja need riigid, kes on Hollandiga seotud ehk Holland ise ja Hollandi endised asumaad. Lääne-Euroopa koolkonda võib laias laastus liigutada ka Prantsusmaa ja Itaalia."

Tulva ütleb, et kõigi vanusegruppide peale on Eestis kabe harrastajaid hinnanguliselt tuhatkond. Eesti meistrivõistlustest võtab aga osa sadakond või veidi rohkem. Noored, kes tegelevad kabega, on enamasti ka mõne füüsilise spordiala harrastajad. Kuidas lapsed Eestis kabe juurde satuvad? Kas näiteks läbi male?

"Valdavalt satutakse kabeni mingit teist teed pidi, mitte läbi naaberspordiala," tõdes Tulva. "Peamiselt läbi erinevates Eesti otstes tegutsevate klubide, mis teevad lastele koolides ja lasteaedades trenne. Meil on terve hulk entusiaste, kes praegu teevad kaberinge."

"Lisaks sellele on muidugi palju kaasa aidanud see, et meil on Mõttespordi Liidu näol hea koostööpartner, kes veab portaali Vint.ee, kus saab internetis teiste inimestega paljusid mõttemänge mängida. Kabe on nende hulgas kindlasti kõige populaarsem," kinnitas Tulva. "Seal käivad ka paljud noored mängimas. Vint.ee teeb koostöös kabeliiduga ka koolide mõttespordi olümpiaadi, kus kabe on üks ala. Seal käib sadades lapsi üle Eesti mängimas ja võistlemas. See on kindlasti koht, kust meile tuleb ka päris laua taha inimesi."

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: