Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Norra meedia: IBU presidenti süüdistatakse 65 dopingujuhtumi varjamises

{{1523521140000 | amCalendar}}
Foto: imago/Eibner Europa/Scanpix

Rahvusvahelise Laskesuusatamise Föderatsiooni (IBU) ümber lahvatanud skandaali keskmes on alaliidu 72-aastane president Anders Besseberg, keda Norra meedia andmetel süüdistatakse 65 dopingujuhtumi varjamises.

IBU kinnitas kolmapäeva pärastlõunal avaldatud pressiteates, et teisipäeval korraldas Austria föderaalpolitsei Salzburgis asuvas IBU peakontoris läbiotsimise, uurimise keskmes on alaliidu president Besseberg ja peasekretär Nicole Resch, neist Resch taandas ennast uurimise ajaks ametist.

Rahvusvahelise antidopinguagentuuri (WADA) kinnitusel oli läbiotsimine dopinguga seotud, kuid enamat ei soostunud nad avaldama.

Venemaa riikliku dopingusüsteemi avaldanud Moskva dopingulabori endine juht Grigori Rodtšenkov andis intervjuu Norra Rahvusringhäälingule (NRK), süüdistades IBU-t Venemaa sportlaste verepassidega manipuleerimises. Väidetavalt just Rodtšenkovi info põhjal algatati ka praegune IBU-vastane uurimine.

Prantsusmaa ajaleht Le Monde sai enda valdusesse WADA raporti, milles vihjatakse, et IBU-le maksti Venemaa sportlaste positiivsete dopinguproovide varjamise eest ning tegemist võib olla korruptsiooniga. Seetõttu on uurimisse kaasatud ka Norras majanduskuritegusid uuriv üksus Ökokrim. Le Monde avaldas Rodtšenkovi kirjelduse 2013. aastal aset leidnud vahejuhtumist: "Kui palju sularaha mahub väikesesse diplomaadikohvrisse? IBU asepresident Aleksandr Tihhovon arvas, et umbes 200 000 kuni 300 000 dollarit, Venemaa laskesuusaliidupresident uskus, et kuni 400 000 dollarit. Juttu oli summast, mis Bessebergile maksta, et ta Venemaa laskesuusatajate huvisid kaitseks."

Nii Norra ajalehe VG kui NRK andmetel süüdistatakse Bessebergi 65 dopingujuhtumi varjamises alates 2011. aastast.

72-aastane Besseberg, kes on IBU presidendina ametis olnud juba 1992. aastast, kinnitas NRK-le, et käis Austria politseis ülekuulamisel ja politsei käis tema kodus ning viis kaasa telefonid, arvutid ja hunniku dokumente. "Süüdistatakse, et me ei uurinud kahtlaseid verenäite ja seetõttu on saanud võistelda Venemaa sportlased, kes on kasutanud keelatud aineid, tänu millele jõudsid nad [eelmise aasta] MM-il Hochfilzenis kõrgetele kohtadele ja teenisid ka auhinnaraha," selgitas Besseberg.

Norralase sõnul on raske kommenteerida, kas Hochfilzeni MM-il tõesti võistlesid keelatud aineid tarvitanud Venemaa sportlased, kuna kõiki võistlejaid ei viida dopingukontrolli, kuid tema väitel kontrollitakse kõiki kahtlaseid proove.

Küsimusele, kas IBU on andnud endast kõik, et dopingut tarvitanud sportlased starti ei pääseks, vastas Besseberg. "See küsimus on alati õhus. Kui oleksime kõiki sportlasi testinud, saaksime öelda, et oleme endast kõik andnud, aga praktikas on see peaaegu võimatu ja keegi ei tee seda."

Seejärel uuris NRK Bessebergilt, kas presidendil endal või IBU-l on midagi varjata või kas nad on olnud osalised räpastes mängudes. "Ei, mina isiklikult küll seda ei arva," ütles Besseberg. "Oleme täielikult reegleid järginud. Aga ma ei oska öelda, mida arvavad need, kes nüüd asja uurivad. Ma ei arva, et mul on midagi varjata ja väljendasin seda ka ülekuulamisel, kui vastasin kõikidele küsimustele, mis mulle esitati."

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: