Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vilepuhuja Rodtšenkov kaebas Vene oligarhi ja kolm laskesuusatajat kohtusse

Mihhail Prohhorov
Mihhail Prohhorov Autor/allikas: AFP/Scanpix

Vilepuhujana kuulsust kogunud Moskva dopingulabori endine juht Grigori Rodtšenkov teatas enda advokaadi vahendusel, et kaebas kohtusse teda laimus süüdistavad Venemaa laskesuusatajad Olga Zaitseva, Jana Romanova ja Olga Viluhhina ning eraldi ka naiste kaasus rahaliselt toetava Vene oligarhi Mihhail Prohhorovi.

Rodtšenkov on see, kes avalikustas Venemaa riikliku dopingusüsteemi. Kaks sõltumatut uurimist leidis, et Rodtšenkov rääkis tõtt ning tema süüdistuste tõttu määrati Venemaa Olümpiakomiteele olümpiakeeld, mistõttu ei saanud venelased PyeongChangi olümpial Venemaa lipu all võistelda.

Rodtšenkovi süüdistuste tõttu said eluaegse olümpiakeelu ka Zaitseva, Viluhhina ja Romanova.

Venemaa suurärimees, NBA-s mängiva korvpalliklubi Brooklyn Netsi omanik Prohhorov oli varem Venemaa laskesuusaliidu president ning talvel teatas ta, et kui dopingusüüdistuse saanud laskesuusatajad otsustavad võidelda ja enda au kaitsta, on ta valmis neile rahalist tuge pakkuma. Naised võtsid pakkumise vastu ja kaebasid Rodtšenkovi laimu eest kohtusse, nõudes temalt kahjurahana kaheksa miljonit eurot.

Nüüd andis aga Rodtšenkov enda vastulöögi ja pöördus omakorda laskesuusatajate vastu kohtusse. "Jahitavast saab hoopis jahtija," ütles Rodtšenkovi advokaat Jim Walden. "Venemaa ja tema marionetid on doktor Rodtšenkovi järjekindlalt rünnanud, viimati selle absurdse kohtuasjaga. Doktor Rodtšenkov esitas kohtule hulganisti asitõendeid, mis näitavad, et Prohhorovi rahastatud kohtuasi on alusetu ja minu hinnangul oli selle ainsaks põhjuseks saada teada, kus Rodtšenkov asub."

"Kaebajad ja nende oligarhist rahastaja oleksid pidanud rohkem uurima New Yorgi osariigi seadusi, mis täielikult kaitsevad doktor Rodtšenkovi selle eest, et keegi saab kohtusaali kasutada tema hirmutamiseks," lisas Walden.

Rotdšenkovi advokaadid paluvad kohtul kolme laskesuusataja kaebus tühistada. "Kaasusel on küll kolme laskesuusataja nimed, aga oleme veendunud, et selle taga on Prohhorov," lisas Rodtšenkovi kaitsjatetiimi kuuluv Derek Borchardt.

Walden avaldas ka Rodtšenkovi pöördumise: "Tänan enda advokaate, kes minu eest võitlevad. Olen terve, minuga on kõik korras ja mind kaitstakse. Kavatsen jätkata koostööd dopinguvastaste organisatsioonidega. Hoolimata Venemaa väidetest, on kõik minu siiani edestatud info olnud tõene ja ma ei kavatse öeldust sõnagi tagasi võtta. Jätkan võitlust puhaste sportlaste eest."

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: