Jaan Martinson: palganumber on üks põhjusi, miks Hunt leidis sedavõrd hea klubi

Margus Hunt
Margus Hunt Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Üks väheseid spordialasid, mis koroonaviirusest peaaegu täielikult puutumata jäi, oli Ameerika jalgpall. NFL-i finaalmäng, ehk Super Bowl, toimus juba 3. veebruaril ja uus hooaeg algab alles septembris. Ainus eestlane, kes NFL-is mängib on Margus Hunt, kes on seal veetnud juba seitse hooaega – neist neli Cincinnati Bengalsis ning kolm Indianapolis Coltsis. Uueks hooajaks proovib Hunt aga murda end New Orleans Saintsi rivistusse.

Praegune Saintsi meeskond on väga tugev. NFL võideti viimati küll aastal 2009, kuid viimase kolme aasta jooksul on neil olnud lootust seda saavutust korrata. Oma divisjonis on alates aastast 2017 saavutatud esimene koht. Üle-eelmisel aastal pääseti kokkuvõttes poolfinaali, eelmisel kaotati play-off'i esimeses ringis Minnesotale, mida paljud peavad läinud hooaja üheks suuremaks üllatuseks.

Delfi spordiajakirjaniku ja NFL-i eksperdi Jaan Martinson hinnangul on Saintsil olnud vähe õnne. "Võib öelda, et Saints on kuidagi ebaõnnestunud meeskond, selles mõttes, et meeskond on ääretult tugev. Mängujuht on ääretult tugev – Drew Brees on küll 41, aga ta mängib just viimastel aastatel elu parimat jalgpalli. Kõige selle kõrval on neil head püüdjad, hea rünnak. Kaitse jääb võib-olla natuke keskpäraseks, aga nad oleks pidanud ikkagi viimastel aastatel jõudma finaali, isegi meistritiitel võiks neil käes olla, aga ei midagi! Nad ju võitsid viimati meistritiitli viimasel kümnendil."

Saintsi peatreener Sean Payton proovib nüüd mõistagi just uueks hooajaks panna kokku võitjameeskonda. Nii peetaksegi Saintsi üheks kõige paremini komplekteeritud meeskonnaks, kus rünnaku ja kaitse tugevus on tasakaalus ja seejuures on mõlemad ka head. Asjatundjate poolt kokkupandud tugevate järjestuses on Saints enne järgmist hooaega neljandal kohal. Millist rolli hakkab meeskonnas mängima aga 32-aastane Margus Hunt? Hundiga koos kuuluvad meeskonna rivistusse hetkel 90 mängijat, kellest põhihooajaks valitakse välja vaid 53. See valik tehakse aga alles pärast kontrollmänge vahetult enne hooaja algust.

"Temaga arvestatakse eelkõige kui vahetusmängijana. Margus Hundi suur pluss ongi see, et ta suudab kaitseliinis mängida kõikidel positsioonidel: keskel, äärtes. Ta suudab rünnata mängujuhti, tekitada teistele võimalusi, võtta enda peale paar mängujuhi kaitsjat, mistõttu tema kaaslased saavad paremini quarterback'i kallale," selgitab Martinson. "Pakun välja, et praeguses seisus, kui ta pääseb sinna meeskonda 53 hulka, siis 30–40% vastaste rünnakutest on ta platsil, ehk et ta on selge vahetusmees. See seis on ju aga praegu – täpselt samamoodi oli ju Coltsis, kus ta võeti ka vahetusmeheks, aga mees murdis end põhikoosseisu."

Margus Hundi palk uues klubis on 1 050 000 dollarit aastas, mis näiteks tema eelmise palgaga Indianapolis Coltsis võrreldav ei ole. Seal teenis ta ühe aastaga üle nelja korra rohkem, ehk 4,5 miljonit. Ka uue palga teenib ta aga juhul, kui ta uueks hooajaks üldse meeskonda valitakse. Garanteeritud on talle juba praegu vaid lepingu allkirjastamise tasu, milleks oli 165 000 dollarit.

"See on natukene üle veterani miinimumpalga, mis üldse tohib seitse aastat NFL-is mänginud meestele maksta, tingimisruumi tal eriti ei olnud. Tal oligi see, et kas karjäär saab üldse jätkuda," selgitab Martinson. "See palganumber on ka üks põhjusi, mispärast ta meeskonna leidis ja sedavõrd hea meeskonna. Nagu öeldakse, palgapiirang on see, mis meeste palkamist mõjutab. Hundi arvelt sai Saints kindlasti sinna samasse kaitsesse osta mõne kallima mehe."

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: