USA toetab Venemaa ja Valgevene sportlaste olümpiale pääsemist ühel tingimusel

Valge Maja pressiesindaja Karine Jean-Pierre
Valge Maja pressiesindaja Karine Jean-Pierre Autor/allikas: SCANPIX/picture alliance/Consolidated News Photos

Valge Maja teatas neljapäeval, et Ameerika Ühendriigid toetavad neutraalse lipu all võistlevate Venemaa ja Valgevene sportlaste osalemist Pariisi olümpiamängudel.

Kuna Venemaa jätkab oma peaaegu aasta kestnud sõda Ukrainas, on käputäis Ukraina liitlasi kutsunud Rahvusvahelist Olümpiakomiteed (ROK) üles keelama kõigi Venemaa ja Valgevene sportlaste osalemise 2024. aasta Pariisi olümpiamängudel.

"Oleme näinud kõvasti vaeva, et panna Venemaa vastutama selle julma ja barbaarse sõja eest, mida nende väed Ukraina vastu peavad," rääkis Valge Maja pressiesindaja Karine Jean-Pierre.

"Nende jõupingutuste raames on Ameerika Ühendriigid toetanud Venemaa ja Valgevene spordi riiklike juhtorganite peatamist rahvusvahelistest spordiföderatsioonidest. Samuti oleme nõudnud Venemaa ja Valgevenega lähedalt seotud isikute, sealhulgas valitsusametnike, eemaldamist rahvusvaheliste spordiföderatsioonide mõjukatest ametikohtadest, näiteks juhatustest ja korralduskomiteedest ning julgustanud rahvusvahelisi spordiorganisatsioone tühistama oma võistlusi Venemaal ja Valgevenes," jätkas Valge Maja pressiesindaja.

"Kui spordiorganisatsioonid ja võistluste korraldajad, nagu näiteks ROK, otsustavad Venemaa ja Valgevene sportlased olümpiamängudele lubada, siis tuleb väga selgelt veenduda, et nad ei esinda Venemaa või Valgevene riiki. Nende riikide ametlike lippude, sümboolika ja hümnide kasutamine peaks sellisel juhul olema keelatud," märkis Jean-Pierre.

Neljapäeval mõistsid Balti riikide ja Poola spordiministrid ühiselt hukka ROK-i plaani lubada Venemaa ja Valgevene sportlastel naasta rahvusvahelistele areenidele. Ühisavalduses rõhutati, et püüe lubada agressorriikide sportlased taas rahvusvahelistele võistlustele legitimeerib Venemaa ja Valgevene poliitilisi otsuseid ning juhib tähelepanu kõrvale rünnakult Ukraina vastu.

Läti olümpiakomitee (LOK) president Žoržs Tikmers kinnitas teisipäeval, et praeguses olukorras, mil Venemaa jätkab sõjategevust Ukrainas, ei pea Läti võimalikuks koos Venemaa ja Valgevene sportlastega 2024. aasta Pariisi olümpiamängudel osaleda. Eesti Olümpiakomitee (EOK) presidendi Urmas Sõõrumaa sõnul on olümpiamängude boikoteerimine Eesti jaoks viimane võimalus, kuna sellega karistatakse sportlasi.

Toimetaja: Henrik Laever

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: