ROK: sportlased on nõus lubama venelased tagasi rahvusvahelistele võistlustele

{{1674674760000 | amCalendar}}
Rahvusvahelise Olümpiakomitee president Thomas Bach ROK-i lipuga
Rahvusvahelise Olümpiakomitee president Thomas Bach ROK-i lipuga Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Rahvusvaheline Olümpiakomitee ROK avaldas kolmapäeval, et enamik olümpialiikumise osapooltest, kaasa arvatud sportlased, on nõus lubama Venemaa ja Valgevene sportlastel naasta rahvusvahelistele areenidele. Põhjamaad ja Balti riigid on vastu venelaste ja valgevene sportlaste osalemisele.

Eelmisel nädalal pidas ROK kõnelusi oma liikmetega, rahvusvaheliste alaliitudega, rahvuslike olümpiakomiteedega ning sportlaste esindajatega, peamiseks teemaks oli Venemaa sõjategevus Ukrainas.

ROK kirjutas kolmapäeval, et enamik kõnelustes osalenutest nõuavad "pühendumist olümpialiikumise ühendavale missioonile" ning kutsuvad üles austama "kõigi sportlaste õigust olla koheldud ilma diskrimineerimiseta".

"Valitsused ei tohi otsustada, millised sportlased tohivad võistlustel osaleda ja millised mitte; ühtki sportlast ei tohiks võistlemast keelata ainult tema passi alusel," tõi välja ROK, lisades, et edaspidi tuleb lähemalt uurida viise, mille alusel kõnealustel sportlastel oleks võimalus taas võistlema pääseda.

ROK seab võistlusareenile naasta soovivatele Venemaa ja Valgevene sportlastele kaks peamist tingimust; esiteks saaksid loa vaid sportlased, kes austavad olümpiahartat ehk ei ole näidanud üles poolehoidu Venemaa sõjategevusele ning teiseks, kõik sportlased peavad kinni pidama Rahvusvahelise Dopinguagentuuri WADA koodeksist.

ROK lisab, et kõik kõnelustes osalenud olid ühehäälselt nõus jätkama kehtivate sanktsioonidega ehk sellega, et Venemaa ja Valgevene ei või korraldada rahvusvahelisi spordivõistlusi, kummagi riigi sümboolikat - näiteks lippu ega hümni - ei või ühelgi spordirajatisel kasutada ning Venemaa ega Valgevene valitsuse liikmeid ei tohi rahvusvahelistele spordivõistlustele kutsuda.

Soome on aga koos teiste Põhjamaadega ja Balti riikidega kinnitanud oma vastuseisu venelaste ja valgevenelaste osalemisele.

Seda arvamust toetas ka teadus- ja kultuuriminister Petri Honkonen, kes kirjutas sotsiaalmeedias, et Venemaa naasmine olümpiamängudele oleks vastuvõetamatu. "See puudutab spordieetikat ja Ukraina kannatusi," kirjutas Honkonen.

Kuid ka Soomes on tekkinud teatavad erinevused.

Soome poksiliit on otsustanud minna vastu oma esialgsele otsusele ja saadab sportlased Indias peetavatele naiste poksi maailmameistrivõistlustele, kus osalevad ka venelased ja valgevenelased.

Toimetaja: Anders Nõmm, Janno Joala

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: