Eestisse jõudsid esimesed puudega inimestele kohandatud purjekad

Eestil on nüüd esimesed oma parapurjekad, millega saab teha nii teraapiat kui ka korralikku trenni. Kolmapäeval toimus purjekate sisseõnnistamine ja esimesed ametlikud proovisõidud.

Projekt Erilised Purjetajad on kestnud juba kolm aastat ja selle jooksul on puuetega inimesed saanud purjekasõitu tavapaatides, mis on andnud küll meremaitse suhu, aga siiski mitte võimalust ise purjetada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kolmapäeval Tallinna Olümpiapurjespordikeskuses isa Igori sisseõnnistatud kolm purjekat on teistsugused ja selle võimaluse loovad.

Tavapäraselt vaid ratastoolis liikuv Marita Mäeküngas kirjeldas purjetamisetunnet kui eneseületust.

"See on hästi inspireeriv ja mõnus," ütles ta, lisades, et oleks kohe tahtnud minna avamerele, kuid ilm oli selleks liiga tuulevaikne.

"See on puuetega inimestele väga hea eneseväljandus, eneserakendusviis. Ilma nende purjekateta me ei saaks seda. See on väga tänuväärt üritus," rääkis Mäeküngas.

Parapurjekad on kohandatud spetsiaalselt puuetega inimeste jaoks, mis eelkõige tähedab seda, et kõiki purjeka juhtimiseks vajalikke tegevusi saab teha istudes ja enamasti käte abil.

"Kui tavapaadis käib mässamine kogu aeg, et peab rool olema ja soot olema, peab asendit vahetama paadis, siis siin saab olla käed lahti, see on stopis, rool ka ei kuku kuskile käest ära. Põhimõtteliselt tavapurjetaja jaoks on, et mis ma siis nüüd tegema peaks, aga kelle jaoks liikumine piiratud on, siis see on lahe variant - saad oma käega kõike proovida ja teha," selgitas purjetamisinstruktor Liina Kolk.

Projekti Erilised Purjetajad eestvedaja Külli Haava kinnitusel oli kolme aasta jooksul rääkimist, rahaküsimist ja projektikirjutamist päris palju, aga mäng vääris küünlaid, sest sotsiaalministeeriumist saadud 45 000 eurot oli piisav, et purjekad osta ja Eestisse tuua.

Nüüd on mure, kust saada treiler, et paate ka teistesse sadamatesse viia.

Puuetega inimeste sadamasse transportimiseks ja paati aitamiseks saavad vabatahtlikud end üles anda platvormil Helpific.

"See isegi ei ole ainult see, et puudega inimesed võivad, võib-olla on kellegi olnud mingi trauma või oled vägivalda kogenud või depressiooni, et tahad oma enesekindlust tagasi saada või veidike tuulutada pead - kõik need inimesed on oodatud," ütles Haav.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: