Indrek Kelk: 2022. aasta Tartu maratoni on raskem võita kui kunagi varem

Tartu Maraton
Tartu Maraton Autor/allikas: MTÜ Klubi Tartu Maraton/Ardo Säks

Üle 11 aasta on Tartu maraton taas pikamaasuusatamise profisarjas, mis tähendab, et stardinimekirja lisandub paarsada tippsuusatajat.

Võistluse direktor Indrek Kelgu sõnul on maratoni planeerimine tavapärasest veelgi ajamahukam ning keerulisem, kuna Visma Ski Classics Pro Touri kuulumine lisab uusi tegureid, millega arvestada. Stardiaeg nihkub tavaosalejate jaoks tunni võrra hilisemaks ning traditsiooniline mass-start asendub lainestartidega.

"Otsustasime lükata stardiaja tunni võrra edasi. See on täiesti vabatahtlik otsus – otseülekanne maratonist jõuab nii Eesti kui ka välismaa telepilti ning kui jätame stardiaja muutmata, konkureerime Pekingi Olümpia naiste 30 km suusatamise ülekandega," põhjendas stardiaja muutmist Indrek Kelk.

Teist korda Tartu maratoni ajaloos starditakse lainestartidega. "Eelmisel aastal starditi lainetena eelkõige seetõttu, et saime Terviseametilt loa korraldada üritust vaid limiteeritud suurusega gruppidele," nendib Kelk.

Kelgu sõnul oli Tartu maratoni osalejate tagasiside ühetine – lainestardid võiksid jääda, sest rajal on ruumi rohkem, kukkumisi vähem ning seetõttu ka sõidunauding suurem.

"Muidugi on meie jaoks ühisstart Tartu maratoni puhul algusest saadik olnud traditsioon, kuid aeg läheb edasi, maailm muutub ja oma osalejate soovidega tuleb arvestada," leiab Kelk.

Maratoni 63 kilomeetri distantsil jagatakse suusatajad tuhandeliikmelistesse gruppidesse ning startide vahe on 10 minutit. Esimene start 63 kilomeetri sõidule antakse 9.50, mil rajale läheb naiste eliitgrupp. Kell 10.00 stardivad esimesed tuhat suusatajat, 10.10 järgmised tuhat jne. 31 kilomeetri esimene start Arulas antakse kell 13.30 ning järgmine lainestart 13.40.

Avatud Raja sõidud ning Teatemaraton toimuvad nädal enne põhipäeva, 13. veebruaril. Tartu maratonile saab registreerida siin.

Virtuaalne Tartu maraton kestab sellel aastal pikemalt ehk kolm kuud – 20. detsembrist 20. märtsini. Uuendusena on kavas 63 kilomeetri ja 2x63 kilomeetri kombo, mis tähendab, et distantsi saab läbida osadena, minimaalselt 6,3 kilomeetrit korraga.

"Soovime selle uuendusega anda veel rohkem motivatsiooni regulaarselt ja eesmärgipäraselt värskes õhus liikuda," ütles Kelk.

Virtuaalsõidul on võimalik valida ka 16, 31 ja 63 kilomeetri distantside vahel. Suusatada võib nii klassika kui ka vabatehnikas. Hind on sama terve perioodi vältel ning juhul, kui lund on vähe, võib maratoni teha kaasa ka joostes, ratta või rullsuuskadega sõites. Registreerimine virtuaalsõidule algab detsembri alguses.

Toimetaja: Henrik Laever

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: