Mis on jääkeegel, kuidas seda mängitakse ja kuidas selleks treenitakse?

Foto: Eesti Curlingu Liit

Nädala pärast hakkavad Euroopa jääkeegli ehk curlingu mängijad Tallinnas endi seast seda kõige paremat välja selgitama. Milline on selle kõrvaltvaatajale pisut veidra mängu põhimõte, kuidas selleks treenitakse ja miks graniitkivist mänguvahend maksab umbes tuhat eurot, uuris Priit Rajalo.

Jääkeegelon iseenesest lihtne mäng - tuleb vaid see 19 kilo kaaluv kivi libistada mööda jääd umbes 40 meetri kaugusel asuva ringi keskele. Kuid siin on üks aga. Rajal on ka vastasvõistlejad, kes tahavad samuti ringi keskele saada ning löövad hästi paigutatud kivi minema.

Milline see jääkeeglimängu kõige olulisem taktika on?

"Kui sul on lõpukivi, siis sinu eesmärgiks on hoida keskelt puhas ja kui sul ei ole lõpukivi, siis sinu eesmärgiks on see nö punane ring ära kaitsta ja saada ideaalis oma kivi sinna punase peale, et see oleks kaitstud," rääkis Eesti jääkeeglinaiskonna liige Erika Tuvike.

Jääkeeglis ei ole kõige tähtsam jõud?

"Ei, jääkeeglis ei ole kõige tähtsam jõud, kuid nüüd, kus see harjamine on muutunud nii oluliseks, siis jõud on tulnud kaasa, aga kindlasti on väga oluline taktika, oluline, mis su peas toimub. kas sa suudad jääda rahulikuks."

Miks see harjamine nii oluline on?

"Harjamise eesmärk on hoida kivi kiirust ja natukene mõjutada tema trajektoori. Me saame hoida kivi otsa või väga vähesel määral panna ta ka keerama."

Kuivõrd jälgite, milline on jääväljaku lihvimistase?

"Tegelikult on meil jääkaart kogu aeg peas olemas, et kas mingi raja pool on kõrgem, mingi madalam, see kohe mõjutab su viske sooritust. Selle peale me mõtleme ja tihtipeale võivad olla jää peal mingid kohad, mis tõmbavad kiiruses kinni või seda peab kogu aeg arvestama."

Need kivid ei ole mitte lihtsalt niisama kivid, mis nendes unikaalset on?

"Ja väga erilisest kivist ja seda graniiti saab tegelikult ainult ühelt Šoti rannikult olevalt saarelt ja maailmas on ainult kaks tehast, kus neid kive toodetakse," jätkab vastamist Eesti jääkeeglimeeskonna kapten ja Eesti Curlingu Liidu peasekretär Harri Lill.

Ehk siis nende käes on kivi monopol?

"Võib ka nii öelda, kui nemad graniiti sealt saarelt ära tuua ei saa, siis keegi neid toota ei saa ja seepärast on ka hind võrdlemisi kõrge."

Räägime nüüd ka nädala pärast toimuvatest Euroopakatest. Millised meie lootused meie võistkondadel on?

"Esimene lootus on see, et inimesed tuleks vaatama jääkeegli EM-i. Pole just sage, kui siin Tallinnas mängib 20 olümpiamedalisti. Seda esiteks ja teiseks meie ise tahame näidata oma parimat mängu. Eesti naised on olnud viimased 3 aastat B-divisjonis pronksil, loodame, et nii meeskond kui naiskond näitavad tugevat mängu."

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: