Kooliõpetaja Julia Rakitina jooksis ööpäevaga enam kui 200 kilomeetrit

{{1685276880000 | amCalendar}}
Foto: Natalya Boytsova

Kohtla-Nõmme staadionil toimunud 24 tunni jooksus olid hoos tartlased: Julia Rakitina püstitas Eesti rahvusrekordi nii 12 kui ka 24 tunni jooksus, 12 tunni jooksus uuendas rekordinumbreid Rait Ratasepp.

Veebruarikuus viis läänevirulane Moonika Pilli Eesti rekordinumbrid uude sajasse, saades Espoo spordihoone siseringil tulemuseks 203,441 km. Julia Rakitina ületas rekordi peaaegu kahe kilomeetriga, uus tipptulemus on 205,436 km. Isiklikku rekordit uuendas ta enam kui 30 kilomeetriga.

Rakitina ületas senise tippmargi, kui joosta jäi veel tund ja seitse minutit. Selleks ajaks oli ta 308 meetri pikkuse staadioniringi läbinud 661 korda. Selleks, et et saada täis 205 kilomeetrit, jooksis ta veel kuus ringi, seejärel siirdus pesema. Lõpupauguni jäi aega 38 ja pool minutit.

"Lõpus hakkas jalg valutama ja ma kartsin, et ta loobub enne rekordi püstitamist kehaga kaasa töötamast. Seepärast jooksin natuke kiiremini ja aega jäi varuks," rääkis tartlane.

Rakitina püstitas uue Eesti tipputulemuse ka 12 tunni jooksus. Liina Kesamaa poolt kaks aastat tagasi Sillamäel joostud 120,072 km asemel on uuteks rekordinumbriteks 121,044.

"Ausalt öeldes olid nii head tulemused üllatuseks, seda enam, et ilmastikutingimused olid keerulised," tunnistas Rakitina pärast jooksu. "24 tunni jooksus sihtisin tulemust 180-190 kilomeetrit. Seda, et suudan 12 tunni jooksus rekordi joosta, sain aru alles võistluse käigus."

Tartumaal Kõrveküla põhikoolis vene keele õpetajana töötav kolme lapse ema Julia Rakitina avastas jooksuharrastuse enda jaoks alles koroonaajal. "Ultrajooks on hea võimalus endaga olles rahulikult mõtteid koguda," sõnas Rakitina, kellele meeldib jooksu ajal kuulata kõrvaklappidest muusikat ja audioraamatuid.

Elu esimese ultrajooksu tegi Rakitina aasta tagasi Kohtla-Nõmmel ja siis läbis ta võitjaks tulles 171,112 kilomeetrit.

Nädalavahetusel püstitas 12 tunni jooksus meestest kõrgetasemelise rekordi Rait Ratasepp, kes sai tulemuseks 149,380 km, mis ületas ta enda poolt aasta tagasi tehtud rekordtulemust 143,528 km ligi kuue kilomeetriga. Euroopa hooaja edetabelis annab see talle 4. koha.

"Jooksu käigus tekkis mõte, et tuleks kunagi huvi pärast vaid puhast 12 tunni jooksu proovida," sõnas Ratasepp.

24 tunni jooksu võidutulemus 216,287 km jäi Ratasepa isiklikule ehk Eesti rekordile 245,168 km alla ligemale 30 kilomeetriga. "Jahe ilm pole kunagi mu sõber olnud. Siin oli külm tuul ja temperatuur langes madalale. Ajavõtumatid muutusid isegi jäiselt libedaks ehk maapinnal langes teperatuur allapoole nulli," rääkis Ratasepp, kes tunnistas, et energiavõlg hakkas tundma andma juba võistluse esimese poole lõppedes.

Pooleli Ratasepp jooksu siiski ei jätnud ja võistluse lõpuosa läbis ta kõndides. "Mul seisab juunis ees raske ultrajooks Death Valley (Surmaorg) kõrbeorus ja seal kõndimata ei saa ning selleks oli hea tunnetada ka, kuidas käituvad jalalihased. Lisaks ei tahtnud katkestada, vaid tahtsin lõpetamisega hea emotsiooni saada," ütles Ratasepp.

24 tunni jooksus sai Rakitina järel teise koha Pia Auvinen (161,962 km) Soomest ja kolmas oli Aet Kiisla (156,976 km). Meestest mahtusid Ratassepa kõrval esikolmikusse German Terehhov (211,220 km) ja Mikk Prantsen (136,803 km).

Ultrajooksjad koos abilistega. Autor/allikas: Natalya Boytsova

Toimetaja: Kristjan Kallaste, Rene Kundla

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: