Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tänaku ilmaennustaja: ilma on võimalik ennustada isegi 99% täpsusega

Eesti rallimehe Ott Tänaku isikliku ilmaennustaja Hannes Tõnissoni sõnul eksib ta vahel ikka, aga pigem pingevabades situatsioonides. Suure tahtmise korral on aga ilma võimalik pea eksimatult ennustada.

Kui palju te eksinud olete? "Natuke ikka, aga üldiselt siis, kui väga pinget ei ole ja ei ole nii oluline. Mõned korrad on ikka tulnud - see on täitsa normaalne," lausus Tõnisson intervjuus ETV saatele "Ringvaade".

Tegelikult on praktiliselt sajaprotsendiliselt võimalik ette ennustada, kuidas see tuleb? "95 või isegi 99. Aga see on siis väga konkreetse piirkonna kohta ja väga konkreetse teelõigu kohta, aga see nõuab väga palju eeltööd sinna juurde."

Tõnisson alustas Tänakuga koostööd 2011. aasta Saksamaa MM-rallil. Sellest ajast on palju muutunud. "Kui alguses oli ta täiesti puhtalt hobi, et kuidas läheb ja endal oli pärast põnev jälgida, kas tegelikult läks ka nii nagu sai ennustatud, siis praegu on läinud asi väga professionaalseks. Ega eriti paremini ei saa, vähemalt esialgu ei ole suutnud välja mõelda, kuidas saaks paremini. Aga uued ideed ikka tulevad."

Ilmaennustaja alustab eeltöö tegemisega juba mitu nädalat enne ralli toimumist. "Näiteks Monte Carlo puhul jälgisin kuskil kolm nädalat enne, mis seal toimus. Jälgisin mudeleid ja seda, kuidas tegelikult oli ilm võrreldes mudelitega. Siis panin mudelid enda kasuks tööle. Meie akadeemia president on kunagi öelnud, et kõik mudelid on vigased ja valed. Aga mõnikord nad on kasulikud. Ehk siis püüangi nad teha endale kasulikuks ehk võtan välja selle, mis minu arvates on õige ja panen lõpuks oma peas kokku, milline siis see tegelik ilm tuleb."

Tõnisson püüab ka alati tegutseda mitte kui tavameteoroloog, vaid anda asjale juurde ka rallipiloodi pilku. "Kas on lomp või kui lumi hakkab sulama ja tekib hästi kiiresti seisev vesi tee peale. Mis tähendab, et on vaja selliseid rehve, mis vee kõrvale suunavad või on vaja autot kõrgemale tõsta, et ei tekiks nii kergesti vesiliuge. Pisikesed detailid."

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: