Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ogier' aitas Monte Carlos võidule M-Spordi uus eestlasest sünoptik

Alates sellest hooajast tegutseb rallisõitja Ott Tänaku endise tööandja M-Spordi sünoptikuna eestlane Jüri Kamenik.

"Prognoosimise töö algab tunduvalt enne kiiruskatseid," iseloomustas Kamenik Vikerraadio saates "Vikerhommik" oma tööd. "Alguses tuleb anda üldine prognoos kogu nädala kohta, siis on juba iga päev vaja teha korralik, põhjalik prognoos ja seejärel kiiruskatsete vahel edastada täpsustused."

"Reedene päev oli keeruline, sest siis ilm muutus," tõdes Kamenik. "Mõned kiiruskatsed olid kuivemad, üks nendest väga märg, ühel oli lausa veekiht teepinnal. Selles osas oli väga raske, mul kõik asjad ei õnnestunud. Laupäeval oli juba selge, et rajad on lumised ja minu tähtsus oli seal võib-olla veidi väiksem. Pühapäevane hommik kui oli kiilasjää - minu meelest oli seal prognoos tähtis, sellega jäin ma rahule. Reedel ja pühapäeval oli sünoptiku roll olulisem."

Sattusid M-Sporti tänu sellele, et Ott Tänak vahetas töökohta ja võttis oma eestlasest sünoptiku Toyotasse kaasa? "Jah, Hannes Tõnisson tegi Fordile prognoose juba varem, aga nüüd toimus tiimivahetus. Ford otsis endale kedagi, kes võiks neile hakata prognoose tegema ja Hannes soovitas mind. Alguses näitas ta, mida peaksin tegema ja edasi oli juba minu teha."

Kas pidid mingisuguse proovitöö ka tegema? "Tegelikult ei olnud selleks aega, see tuli kõik üsna viimasel hetkel. Ainus asi, mida võib pidada prooviks, oli see, et 14.-16. jaanuaril oli mingeid prognoose vaja ja ma vaatasin kaugtööna kodus, et mis infot mul õnnestus anda. Kui see oli läbi, oli kohe Monte Carlo tulemas. Tegelikult katseaega kui sellist ei olnud."

Monte Carlo on vaieldamatult kõige raskemate ilmaoludega ralli MM-sarjas. Kas sa mõnel hetkel tundsid ka, et juhe jookseb kokku? "Monte Carlo on, jah, kõige keerulisem. Seal on mitmeid põhjuseid, ilm varieerub mägede tõttu. Enda puhul oli kõige keerulisem enne reedest päeva, päris alguses tundus, et tuleb midagi lumetormi moodi, aga järgmisel kahel päeval prognoos muutus. Minul oli kõige kiirem aeg kolmapäeval ja neljapäeval kohe enne kiiruskatseid, sest esiteks kohanemisaeg ja teiseks pidin välja mõtlema, et mis ilmaolud tulevad. Siis tundsin küll, et olen tööga võib-olla natuke ülekoormatud, teiseks polnud ennast veel korralikult sisse töötanud. Tegin natuke rohkem, kui oleks pidanud tegema, hiljem loksus asi paika."

Elfyn Evansi ja viiekordse maailmameistri Sebastien Ogier'ga oled nüüd tuttav mees? "Jah, nendega olid tõesti arutelud, et kuidas olukord saab olema ja andsin neile nii palju nõu, kui oskasin," kinnitas Kamenik. "Rallisõitjad tahavad saada väga praktilist ja kasutatavat informatsiooni - sellest pole kasu, kui ütlen, et jah, võib-olla hakkab vihma sadama, võib-oilla on kuiv. Nad tahavad konkreetselt teada et mul on järgmine kiiruskatse märg, ülejärgmine kuiv."

Panid mõnikord puuse ka? "Kõige rohkem vist reedel, kui alguses ootasime, et teine kiiruskatse on märg, aga tegelikult oli kuiv. Kolmandal oli veekiht tee peal. Selles osas oli möödaminek, aga seda oligi keeruline prognoosida. Ühest küljest alguse asi ja teised said ka aru, et mõndasid asju ongi keeruline öelda."

Kui tiimivärk see ralli on - kui Ogier selle ralli võitis, surusid tema ja Malcolm Wilson sulle ka käe pihku? "Ikka, jah, ega sellest ei pääsenud. Mul oli muidugi hea meel, kui minust mingit kasu oli. Tegelikult on ta selles mõttes tiimitöö, et võistlejad saavad minust palju kindlust. Kui ma ise olen ebakindel, on seda ka nemad."

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: