X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Balti riikide spordijuhid nõuavad ROK-ilt selgitusi

Venemaa lipp 2018. aasta taliolümpiamängudel
Venemaa lipp 2018. aasta taliolümpiamängudel Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Eesti, Läti ja Leedu Olümpiakomiteed saatsid Rahvusvahelisele Olümpiakomiteele (ROK) ühiskirja, milles nõutakse selgitusi Venemaa ja Valgevene sportlaste 2024. aasta Pariisi olümpiamängudele lubamise kohta.

ERR-i spordiportaal avaldab Balti riikide olümpiakomiteede kirja täismahus:

Eesti, Läti ja Leedu Olümpiakomitee taunivad Rahvusvahelise Olümpiakomitee täitevkomitee otsust lubada Venemaa ja Valgevene passiga individuaalsed neutraalsed sportlased Pariisi 2024. aasta olümpiamängudele võistlema.

Oleme vankumatul arvamusel, et selline otsus on vastuvõetamatu ajal, mil Ukrainas käib aktiivne sõda ja tsiviilelanikkond kannatab Venemaa poolt toime pandud ja Valgevene toetatud sõjakuritegude all.

Üheskoos leiname invasioonis hukkunud 350 Ukraina sportlast, samuti püüame toetada neid, kes jäid ilma vajaliku infrastruktuurita ja vahenditeta, et valmistuda Pariisi olümpiamängudeks.

Mõistame, et meie arvamus ei ole kõigile ühtmoodi arusaadav ning aktsepteerime seisukohtade paljusust, mis on viinud sellisel kujul otsuseni. Ometi peame vajalikuks rõhutada, et on ülimalt oluline tagada eelpool mainitud otsuse pädev, läbipaistev, vastutustundlik, õiglane ja arusaadav rakendamine, et säilitada selle otsuse vastuvõtnute, aga ka täideviivate organisatsioonide ja selle haldusalasse kuuluvate isikute usaldusväärsus.

Selle usaldusväärsuse tagamiseks soovitame tungivalt edastada nii kiiresti kui võimalik, nii riiklikele olümpiakomiteedele kui ka laiemale avalikkusele, tehniline dokument (eeldusel, et see on välja töötatud) või põhjalik protseduurikirjeldus, mida kasutatakse olümpiamängude eel, et hinnata Venemaa või Valgevene passiga individuaalsete neutraalsete sportlaste vastamist neile kehtestatud nõuetele.

Samuti soovitame tungivalt olukorda jooksvalt monitoorida, et välistada igasugused edasised sportlaste või ametivõimude poolsed nõuete eiramised või kohatud teod, mis on ära toodu ROKi vastavas korras ("Principles Relating to the Implementation of the Participation for Individual Neutral Athletes and their Support Personnel with a Russian or Belarussian Passport at the Olympic Games Paris 2024").

Piisab ühest intsidendist, et olümpiamängud muutuksid sõjatoetusplatvormiks. Veendugem, et seda ei juhtuks.

Eesti Olümpiakomitee, Urmas Sõõrumaa
Läti Olümpiakomitee, Jānis Buks
Leedu Olümpiakomitee, Daina Gudzinevičiūte

Toimetaja: ERR Sport

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: