100 spordihetke | Tõstjad Alfred Neuland ja Arnold Luhaäär

Tänavu 8. detsembril täitub 100 aastat olümpialiikumisest Eestis. Eesti Rahvusringhäälingu sporditoimetus valis sel puhul välja Eesti spordisajandi sada olulisemat spordisündmust ja -lugu. Sarja kuuenda loo peategelased on kahelt olümpialt medaleid võitnud Eesti tõstmise suurkujud: esimene Eesti olümpiavõitja Alfred Neuland ning maailma- ja olümpiarekordite alistaja Arnold Luhaäär.

Tõstmise maailmameistrivõistlused Estonia teatris. Tänapäeval poleks see mõeldav. Polnud õigupoolest mõeldav ka 1913. aastal, kui valmis meie kultuuriloo üks tähtsamaid hooneid – Estonia teater. Ometi tallasid juba üheksa aastat hiljem Estonia lavalaudu mitte muusade maapealsed kehastused, vaid maailma tugevaimad mehed. Tõstesport oli toona Eestis aukohal. Põhjusega.

Alfred Neuland võidab Antwerpeni olümpiamängudelt Eestile esimese olümpiakulla. Kaks aastat hiljem Tallinnas toimuvatelt maailmameistrivõistluselt samuti kulla. Veel kaks aasta hiljem, 1924. aastal naaseb Neuland Pariisi olümpialt hõbemedaliga.

Siis algas Arnold Luhaääre ajajärk. 1928. aasta Amsterdami olümpialt võidab Mõisaküla mees raskekaalu hõbemedali, kaheksa aastat hiljem lisandub Berliini olümpialt pronks.

Noores Eesti riigis oli sport au sees. Meil olid oma kangelased ja need tugevad mehed hoidsid üleval rahva usku oma riigi püsimisse. Eks seetõttu tahtsidki paljud olla Neulandid ja Luhaääred.

Toimetaja: ERR Sport

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: