ROK: Venemaa ja Valgevene sportlased võiksid neutraalsetena võistelda

{{1680014400000 | amCalendar}}
Olümpiarõngad Lausanne'is
Olümpiarõngad Lausanne'is Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS

Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) president Thomas Bach ütles teisipäeval ROK täitevkomitee koosolekul, et Venemaa ja Valgevene sportlaste osalemine rahvusvahelistel võistlustel toimiks vaatamata sõjale Ukrainas.

ROK-i juhatuse koosoleku esimese päeva lõpul avaldas ROK nimekirja soovitustest, milles kutsuvad üles rahvusvahelisi alaliitusid ja võistluste korraldajaid lubama Venemaa ja Valgevene sportlastel neutraalsete üksiksportlastena osaleda. Mitmest sportlasest koosnevaid võistkondasid võistlustele ei lubata.

"Spordiorganisatsioonidele peab jääma ainuvastutus otsustada, millised sportlased võivad rahvusvahelistel võistlustel osaleda," ütles Bach, lisades, et otsused peab tegema sportlike saavutuste alusel ja mitte poliitilistel põhjustel.

Soovituste kohaselt ei tohi rahvusvahelistel võistlustel osaleda sportlased, kes avalikult sõda toetavad. Samuti ei tohi ROK-i soovitusel võistlustel osaleda sportlased, kes on seotud Venemaa või Valgevene sõjaväe või muude riiklike julgeolekuasutustega.

Kehtima jäävad ka ROK-i kehtestatud sanktsioonid Venemaale ja Valgevenele, mis keelavad neis riikides rahvusvaheliste spordivõistluste korraldamise. Samuti ei tohi võistlustel kuvada kumbagi riigi lippe ega muid rahvuslikke sümboleid, sealhulgas ka hümne.

Otsus 2024. aasta Pariisi olümpiamängude ning 2026. Milano taliolümpiamängude osas tehakse ROK-i esindajate sõnul hilisemal kuupäeval.

Bach ütles teisipäeval Lausanne'is, et Venemaa ja Valgevene passidega võistlejate osalemine rahvusvahelistel võistlustel "toimiks". "Me näeme seda spordis pea iga päev, peamiselt tennises, aga ka jalgrattaspordis ning lauatennises. Näeme seda jäähokis, käsipallis, näeme seda jalgpallis ja teistes liigades Ameerika Ühendriikides ning Euroopas ja ka teistel mandritel," selgitas Bach.

ROK-i president lisas, et võistluseid korraldanud riikide valitsused on Venemaa ja Valgevene sportlastele väljastanud nii viisasid kui ka töölubasid ilma suurte eranditeta. "Me ei leia lahendust, mis kõiki rahuldaks. Peame sellega elama," lisas Bach.

Aasta alguses avalikustas ROK, et Venemaa ja Valgevene sportlastel on võimalus Pariisi OM-ile läbi Aasias toimuvate kvalifikatsioonide pääseda, seda küll neutraalsete sportlastena. 34 riigist koosnev koalitsioon allkirjastas seejärel avalduse, milles kutsusid ROK-d selgitama "neutraalse sportlase" definitsiooni. Ühisavaldusega liitus ka Eesti.

Hiljuti toimus Indias New Delhis naiste poksi MM, mida boikoteeris 12 riiki, sealhulgas Ameerika Ühendriigid, Kanada, Inglismaa, Iirimaa ja Holland. MM-il osales 12 sportlast Venemaalt ja kuus sportlast Valgevenest, Venemaa võitis kolm medalit.

Teisipäeval esitasid 323 vehklejat Rahvusvahelise Olümpiakomiteele ja Rahvusvahelisele Vehklemisliidule ühispöördumise, milles nõutakse Venemaa ja Valgevene sportlaste võistluskeelu taastamist.

Toimetaja: Kristjan Kallaste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: