Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jalkafänn Toomas "Rootsi kunn" Kalmet rääkis "Terevisioonis" Venemaa MM-ist

14. juunil algavad 21. korda jalgpalli maailmameistrivõistlused, mis sedapuhku toimuvad Venemaal. "Terevisiooni" stuudios käis oma kogemustest rääkimas jalkafänn Toomas Kalmet, kes on külastanud mitmeid jalgpalli suurvõistlusi.

Millistel suurvõistlustel olete käinud ning mitmendaks on jalgpalli MM Venemaal?
Ega ma väga täpselt ei mäletagi. Täna hommikul hakkasin mõtlema ja meenutama ning kui jätta igasugused koondise ja klubide mängud välja, siis kuskil tosina juurde tuleb see arv. Sealjuures on EM-id, Meistrite liiga ja Euroopa liiga finaalid ja sellised mängud.

Kuidas Venemaa MM erineb eelnevatest tiitlivõistlustest?
Arvestades kogu seda Venemaa olukorda ja just vastasseisu Euroopa ja muu maailmaga, siis on tänavune MM kindlasti erinev. Venemaa tahab meeletult näidata, kuidas nad seda üritust suudavad läbi viia ja nad on isegi ehitanud Peterburi maailma kallima staadioni. See on väga eriline näiteks ja neid punkte võib välja tuua väga palju.

Mis soovitusi annate esmakordselt MM-ile minejatele, mida tuleks enne kindlasti teha?
Enne selle juurde jõudmist räägiks ma oma mälestusi just eelnevast perioodist, kui ma olen käinud suurvõistlusi vaatamas. Hiljuti täitus mul just 20 aastat sellest, kui ma esimest korda käisin Rootsis Stockholmis finaalmängu Chelsea ja Stuttgardi vahel vaatamas.

Neile, kes esimest korda lähevad, näiteks vanema generatsiooni fännidel nagu mina, on kergem sinna minna, sest vene keel on suus ja see lihtsustab läbi saamist ja suhtlemist. Olen kindel, et nad ei suuda kõiki kohti ja linnu inglisekeelsete abilistega katta, aga noorematel, kes ei ole üldse Venemaal käinud, tuleb alustada sellega, et täita tingimused. Esiteks vormistada fänni ID-kaart ehk registreerida, et sinna üldse lähete. Ilma selleta mängule ei saa, isegi kui sul on pilet olemas. Isikut tõendav dokument peab samuti kaasas olema. Fänni ID annab ka teatud soodustusi. Näiteks pannakse spetsiaalsed rongid käima erinevate linnade vahel, millega saab eelneva registreeringu põhjal tasuta sõita. Pluss muud soodustused, mis on seotud turismiobjektidega.

Kas piletid tuleks ikka ametlikust kohast osta?
Seda peab kindlasti teadma enne, et koha peal ostmist või piletite vahetamist ei soovita ma üldse. Jalgpalli MM on see võistlus, mille ajal muu sport maailmas sureb välja. Sinna koguneb igasugust rahvast ja siis seal hakata veel pileteid vahetama või müüma, seda ma ei soovita.

Kuidas on lood turvalisusega? Milline on suhe fännide ja politsei vahel?
Mul on erinevaid kogemusi politseiga, aga suurvõistlustel on need üsna head. Kui võrrelda 20 aasta tagust aega ja nüüd eelmist aastat, kui ma Euroopa liiga finaali käisin Stockholmis vaatamas, siis turvameetmed on täielikult muutunud.

1998. aastal oli Inglismaa fänne tohutult, kes Rootsis märatsesid ja lõhkusid aknaid, aga politsei suhtus neisse nii kaua tolerantselt, kuni nad ei läinud kokku omavahel. Ja nüüd eelmine aasta oli kõik palju rahulikum. Suunamine ja jälgimine algas juba kesklinnast. Seal ei olnud midagi. Näiteks EM-il Ukrainas ei olnud isegi mitte alkoholipiiranguid. Mida ma aga soovitan meie fännidele, on see, et kui nad Venemaale lähevad, siis pidage ikka kangema kraamiga piiri. Me ei tea, mis Venemaal toimuda võib, see on ettearvamatu.

Kelle poolt sina oled finaalturniiril?
Mul on palju favoriite, võin turniiri jooksul neid vahetada ka, aga kui üks välja tuua, siis Belgia.

Toimetaja: Liisi Rist

Allikas: Terevisioon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: