Spordiarst Mardna Kirdi vigastusest: Magnus saab parima võimaliku ravi

Odaviskaja Magnus Kirdi Doha kergejõustiku maailmameistrivõistlustel võidetud hõbemedali varjutas Eesti rekordimehe viiendal katsel saadud õlavigastus. "Terevisioonis" Kirdi traumast rääkimas käinud spordiarst Mihkel Mardna sõnul saab Kirt küll parima võimaliku ravi, ent vigastuse tõsidus ning sellest taastumiseks tarvilik aeg selguvad alles pärast MRT-uuringut.

"Õlaliigese nihestus ehk luksatsioon on tegelikult tõsine trauma ja seda tuleb käsitleda erakorralise situatsioonina. Selle trauma lahendamine ehk selle nihestuse paika tõmbamine või liigese tagasi asetamine on aegkriitiline. Asi on nimelt selles, et mida kauem on õlg liigesest väljas, seda suuremaks muutub kudede turse ja seda raskem on seda hiljem tagasi paigaldada. Siinkohal au ja kiitus meie enda meditsiinitiimile, kes suutis seljatada võistluste ametliku meditsiiniteenistuse. Nii palju kui ma olen Indrekuga (Indrek Tustit – toim.) ühenduses olnud, siis nad suutsid õlaliigese tagasi paika saada kuskil kuue-seitsme minutiga peale seda traumat – see on üsna kiiresti peale seda, kui Magnus võistlusareenilt alla meditsiiniruumidesse toimetati," selgitas Mardna Kirdi trauma üksikasju.

Mardna arvates sai Kirdile saatuslikuks mitme asjaolu kokkulangemine, mis soodustas vigastuse teket. "Ideaalselt sooritatud viske korral, mis on biomehhaaniliselt ideaalselt sooritatud, sellist õlaliigese nihestust ei tohiks juhtuda. Ilmselt siin on tegemist väga mitme halva asja kokkulangevusega, nagu siin on välja toodud: hästi soe ilm, mis muudab lihased pisut elastsemaks, ning samuti toimus kaks päeva järjest odavise – minu teada on varem kvalifikatsiooni ja lõppvõistluse vahel olnud üks päev. Millele ka tema treener Indrek Tustit tähelepanu juhtis, on see, et need katsesooritused ei olnud võib-olla ideaalilähedased. Neljas ja viies katse olid sellised piiripealsed ja viiendal katsel kahjuks see õnnetus juhtus."

"Eeskätt juhtub õlaliigese nihestus kontaktspordialadel ja ega odavise ei ole kindlasti see spordiala, kus see oleks igapäevane vigastus. Õlg on odaviske ajal kõige tundlikum liiges. Ükskõik milline see õlavigastus ka ei ole, võib tekkida üsna mitu küsimärki edasise ettevalmistuse osas. Kindlasti jalgpall, võrkpall, korvpall, ragbi, jäähoki, motokross, mäesuusatamine, lumelauasport – need on üsna kõrge trauma riskiga spordialad."

Kirti ootab nüüd ees MRT-uuring, millega selgitatakse välja vigastuse tegelik ulatus. "Magnetresonantstomograafia on selline uuring, mis näitab peaasjalikult pehmete kudede ja kõhrede vigastusi. Praegu meile teadaolevate andmete kohaselt oli õlaliiges väljas. See sai üsna kiiresti paika tagasi asetatud, aga millised on kaasnevad pehmete kudede vigastused, sellest oleneb väga palju edasine ravi – raviplaan, taastusravi ja nii edasi. Kas õlg vajab operatiivset lahendust või piisab näiteks erinevatest terapeutilistest harjutustest. See otsus tuleb ilmselt täna arutusele peale seda, kui magnetuuring on tehtud."

"Operatsiooniga on võimalik lahendada päris mitut probleemi, päris mitut vigastust, aga me täpselt ju täna ei tea, mis seal katki on. Usun, et selles osas ei tasu kellelgi muretseda – Magnus saab kindlasti parima võimaliku ravi, et oma karjääri jätkata ja loodetavasti Tokyos hästi esineda."

Kui kaua võib vigastusest taastumine aega võtta, on Mardna sõnul praegu raske öelda. "Jällegi oleneb sellest, millise vigastusega tegemist on. Kui räägime halvemast stsenaariumist ja operatiivsest ravist, siis operatsioonist taastumine võtab ikkagi ligi pool aastat aega. Arvestades seda, et tulevased olümpiamängud on peaaegu kümne kuu kaugusel, on see olukord üsnagi aegkriitiline."

Mardna sõnul pole välistatud ka vigastuse kordumine, sest tegemist on raske traumaga. "Kindlasti kui see esialgne vigastus jätta ravimata, siis võivad jääda korduma õlaliigese nihestused suhteliselt tagasihoidlikes situatsioonides. Seetõttu tuleb igati tõsiselt suhtuda sellisesse vigastusse. Ütlen veel kord, et tegemist on tõsise traumaga – see ei ole mingi näpu väljaväänamine või pisiasi, see on tõsine vigastus."

Seda, et õlavigastus võiks jätta jälje ka Kirdi psüühikale, Mardna pigem ei usu. "Mina usun, et Magnus on aastatepikkuse raske tööga saavutanud selle, kuhu ta tänaseks on jõudnud. Ta on harjunud rasketest olukordadest välja tulema. Ma usun, et ta on psüühiliselt üsna tugev ja ei lase enda psüühikat väga palju kõigutada niisugusest vahejuhtumist, mis on küll üsna tõsine, aga ma usun, et ta saab sellega hakkama."

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: